РЕЗУЛТАТИ ГОДИНУ ДАНА РАДА ВЛАДЕ: У тешким временима постигли смо много - економски резултати бољи од очекиваних (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕРКА Ана Брнабић представила је данас резултате у првих годину дана рада свог кабинета. Конференцији у Палати "Србија" присуствовали су и министри у Влади Србије.
- Многе ствари због времена нећу моћи да поменем, јер би то трајало сатима. Морам да издвојим неке ствари које су обележиле првих годину дана Владе - рекла је Брнабићева.
Премијерка је издвојила четири основне теме:
- здравство
- борба против организованог криминала
- европске интеграције и реформе у области владавине права
- економија
Премијерка је нагласила који су били највећи изазови Владе:
- Имамо лек и вакцину, али бројеви расту. Паралелно са овим започела је и енергетска криза коју нико није очекивао, али која је до сада невиђених размера, па је ударац на економију био већи него што се очекивало. Сталне провокације из Приштине, стални напади на Србе на Косову, то је нешто са чиме смо морали да се суочавамо, и да велики део наше енергије усмеримо на то.
- Упркос овим условима ја сам задовољна резултатима, и мислим да грађани Србије треба такође да буду. Сачували смо макроекономску стабилност, радна места, супротно свету код нас је расла запосленост, имамо раст плата, пензија, започели смо и наставили неке инфраструктурне пројекте, све то смо успели - истакла је премијерка.
Здравство
- Отворили смо три потпуно нове болнице - истакла је она.
- У Батајници, Крушевцу и Новом Саду. Ту имамо преко 2000 постеља, како бисмо спасили животе људи који су заражени короном и како бисмо растеретили здравствени систем. Да смо само ово радили, па смо урадили много са тим болницама. Ако погледамо неке претходне периоде, за десет година није отворена ниједна болница.
- Србија је показала изузетну агилност и политичку и финансијску моћ да дође до произвођача и вакцина. Све је то требало платити авансно. Показали смо моћ да набавимо четири врсте вакцина. Први смо у континенталној Европи кренули у масовну вакцинацију. Постали смо пример за добру и одговорну управу.
Производња вакцине у Србији
- Покренули смо производњу Спутњик вакцине. Дванаестог јула потписан је меморандум о производњи Синофарм вакцине. Поставили смо камем темељац за фабрику која ће производити ове вакцине. Ово су нови стратешки ресурси, јер ће нам ова фабрика даље значити за производњу свих вакцина. У набавци најефикаснијих лекова против ове болести нисмо питали колико кошта - нашли смо новац и начин да дођемо до произвођача.
Како је премијерка истакла, паралелно са борбом против короне настављено је систематско улагање у здравство, а интензивно се ради на реконструкцији многих клиничких центара и општих болница и домова здравља, од Кикинде до Прокупља, широм читаве Србије.
Нарочито је истакла подизање плата здравственим радницима:
- Од почетка пандемије ми смо плате здравствених радника подигли за 10 посто у априлу, у децембру прошле године дали смо 10 хиљада, у јануару ове године било је повећање од још 5 посто, и сада ћемо од првог јануара 2022. додатно повећати плате у здравству за 8 посто. Плата сестара и техничара ће бити око 61.500 динара нето - нагласила је премијерка.
- За време неких других власти имали смо 100 посто мање плате у здравству. Сада ће медицинска сестра бити скоро једнака плати коју су 2010. године имали лекари специјалисти. То је најбољи показатељ колико се променило здравство у Србији, упркос пандемији коронавируса.
Борба против организованог криминала и мафије
- Ми смо обећали борбу против мафије. Четвртог фебруара ове године пао је монструозни клан Вељка Беливука и Марка Миљковића. Доказали смо да је председник био прислушкиван. Ова истрага се наставља, и желим да кажем да у овој истрази неће бити заштићених. Ми данас немамо више мафијашких убистава. Ми смо у првих годину дана Владе урадили оно што смо грађанима обећали - борба против мафије је беспоштедна.
Европске интеграције и владавина права
- Пун фокус нам је на владавини права и имамо месечне извештаје које шаљемо релевантним институцијама и којима показујемо колико радимо на овом пољу - истакла је Брнабићева.
- У Извештају о напретку коју је објавила ЕК у октобру препознато је да Влада има нову енергију и да је на свим нивоима постигнут напредак. Тај извештај је најбољи који смо добили до сада, и надамо се да ће нам олакшати пут на отварању кластера - додала је премијерка.
- Европска комисија је препоручила државама чланицама да се отворе кластери и недвосмислено рекла да су се услови стекли.
Економија
- Бићемо или најуспешнија земља у Европи или међу две најуспешније земље у Европи. Наш кумулативни раст од кад је завршена фискална консолидација до данас износио је 18 посто. Када упоредимо са земљама у региону, ово показује како смо ми тада били међу најгорима у региону, а данас имамо убедљиво највеће плате у региону Западног Балкана, а ја очекујем да ћемо до краја године имати веће плате него једна земља Европске уније. То је другачија лига у којој Србија креће да се такмичи. Наш БДП ће први пут у историји Србије прећи 52 милијарде евра.
БДП
- Стране директне инвестиције су наставиле да расту, то је оно што додатно вуче раст плата у Србији. Одржали смо ниску стопу јавног дуга, док свима у свету расте јавни дуг. Ми смо га одржали испод 60 посто нашег БДП-а.
- Председник је озбиљно причао о овоме, пред нама постоје два избора од првог јануара: да будемо мање конзервативни и да наставимо са већим повећањем плата и пензија, а други је да будемо конзервативнији како бисмо додатно следеће године смањивали наш јавни дуг и вратили га на 55 посто у односу на наш БДП. Између те две ствари ми смо заједно одабрали да идемо на ову другу страну. Одлучили смо то домаћински, иако иду избори, да будемо конзервативнији, али да сачувамо резерве и смањимо дуг.
Повећање плата
- Плате ће тако од јануара у просеку расти 7,4 посто, 8 посто у здравству, а негде нешто мање од 7 посто, изаћи ћемо ускоро са детаљним планом. Пензије ће бити повећане за 5,5 посто и тиме очекујемо да до краја ове године у Србији плата пређе 600 евра. Остајемо у оној пројекцији и на добром смо путу да 2025. просечна плата у Србији буде 900 евра.
- Минималац ће од 1. јануара расти за 9,4 посто, и да дођемо до некада невероватних 300 евра минималне плате, 2012. године је износио 15.600 динара.
- Кроз три економска пакета за подршку привреди и грађанима ми смо инвестирали око 8 милијарди евра. Најбољи пример колико смо се борили од почетка пандемије па до фебруара 2022. године ми ћемо пензионерима дати укупну једнократну помоћ за пензионере од 500 евра.
Премијерка је истакла колико само ове четири теме најбоље показују резултате ове Владе у првих годину дана.
- Чини ми се да смо овим стварима најбоље показали како смо се борили и колико су тешки били изазови. Ово све најбоље показује колико смо се храбро борили заједно са председником Вучићем.
Премијерка је истакла и велики број страних инвестиција и инфраструктурних пројеката који се спроводе, као и да је немогуће све набројати, јер би то онда трајало сатима.
- Желим да захвалим свим министрима у Влади, резултати говоре колико смо у тешким временима дали све од себе, и дали тешке резултате, колико смо се борили за нашу Србију - закључила је премијерка.
Шта је могло боље?
Премијерка је одговарајући на питања новинара истакла шта се можда могло боље урадити.
- Није на мени да оцењујем рад Владе, јер не могу бити објективна. Могли смо да нађемо боље начине да разговарамо са људима о вакцинацији. Ми имамо 55,7 посто људи који су примили бар прву дозу вакцине. Дакле, тај број расте, али ипак недовољно да бисмо ми били безбедни. То можда замерам себи, јер ми се чини да сам могла и поред свега овога да утрошим више времена у осмишљавању акција које би нам помогле да разговарамо са младим људима, да имамо више кампања, да би тај проценат био бољи. Вакцинација је кренула добро, тако да смо се окренули неким другим стварима, борби за владавину права, за нашу економију - рекла је Брнабићева.
13. октобар као најтежи дан
- Најтежи дан ми је био 13. октобар када је кренуло да се пуца на људе на Косову и Метохији. Како паметно одреаговати, како сачувати мир и стабилност, а како поставити неку црвену линију и дати до знања да постоје неке границе које се не могу занемарити. Ту Влада има огромну подршку председника Републике Александра Вучића који је све то преузео на себе и можете да замислите колико је онда нама било лакше да се бавимо свим оним стварима које су важне за нашу земљу. Рекла бих само да ми је најтежи тренутак био тај 13. октобар - закључила је премијерка.
Подсетимо, Влада, на челу са премијерком Брнабић, добила је подршку Скупштине Србије 28. октобра прошле године. То је друга влада актуелне премијерке са 23 министра, 21 ресором и пет потпредседника.
Влада је формирана четири месеца од избора одржаних 21. јуна и 1. јула 2020, два месеца након заказаних регуларних избора, одложених због пандемије вируса корона.
Препоручујемо
ВУЧИЋ ЋЕ СЕ ОБРАТИТИ СВЕТСКИМ ЛИДЕРИМА: Председник Србије на самиту ЦОП26 у Глазгову
02. 11. 2021. у 08:23
ВУЧИЋ ПОРУЧИО: Мораћемо убрзано да смањујемо емисију угљен-диоксида (ВИДЕО)
01. 11. 2021. у 21:59
БРНАБИЋ О НАПАДИМА НА ВУЧИЋА: Ускоро ћемо читати и како је Данило слетео Ентерпрајзом
29. 10. 2021. у 13:52
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (9)