ЕВРОПА БАЛКАНУ ЗАТВАРА ВРАТА: Медији на Западу пишу да Брисел не жели да даје гаранције да ће наш регион постати део ЕУ
ЕВРОПСКА унија није спремна за нова проширења и не може да даје гаранције да ће Западни Балкан у неком тренутку постати њен део.
Овако гласи последња вест из Брисела која се пре два дана појавила у западним медијима и само додатно подгрејала сумње да је европски пут баш на дугачком штапу. Наводно, пред самит лидера ЕУ и Балкана 6. октобра требало је да се донесе декларација у којој се подржава пут интеграција Србије, тзв. Косова, БиХ, Црне Горе, Албаније и Северне Македоније, али текст никако да се усагласи.
Србији се замера "добра сарадња са Русијом и Кином, то што смо међу првима примили кинеске вакцине против ковида, а помињу се и догађаји на Јарињу, где Срби протестују десет дана због покушаја Албанаца да угрозе слободу кретања нашим сународницима, а наша војска изводи маневре".
Државе ЕУ нису желеле појединачно да открију своје ставове због чега се плаше проширења, али се претпоставља да богате земље попут Данске, Француске и Холандије страхују од понављања хитног приступања Румуније и Бугарске 2007. и лошег управљања миграцијама источноевропских радника у Британију, што је управо био разлог да се острвљани окрену против ЕУ и напусте је.
Овим поводом у среду се огласила портпаролка Европске комисије Ана Писонеро Ернандес протоколарним саопштењем да је "ЕК чврсто посвећена унапређењу приступног процеса земаља Западног Балкана, укључујући Албанију и Северну Македонију":
- Политика проширења је стратешка инвестиција у стабилност и сигурност Европе. Самит на Брду код Крања у Словенији, којем председава ЕУ, биће важна прилика не само да се потврди европска перспектива Западног Балкана, већ и да се предузму практични кораци ка даљој интеграцији.
А, чак и у случају да се постигне договор и усагласи текст са чувеним фразама да треба да будемо посвећени европском путу, на првом кораку ће нас саплести Хрватска. Србија током прошле и ове године није добила сагласност из Брисела за отварање нових поглавља односно кластера, а зелено светло највероватније нећемо добити ни у децембру, када је ново окупљање европских лидера.
Према речима председника Александра Вучића, блокираће нас Хрватска, што се раније већ дешавало, али и још једна земља. Ако је судити по ранијим искуствима, то би могле бити Холандија или Белгија, које су нам такође већ спуштале рампу. Иако се мање земље увек истурају да гласају против, јавна је тајна да иза њих увек стоји нека већа европска сила, попут Немачке или Француске.
Сумње председника да ће нас Хрвати блокирати, потврдио је и његов хрватски колега Зоран Милановић који је рекао да ће, уз тренутну ситуацију на Косову и Метохији, "у таквом гарду Београд и Приштина тешко напредовати према Европској унији".
- Косово још није признато од свих, па чак ни од чланица ЕУ. То је препрека коју гледамо годинама и тешко ју је премостити, могу позвати на деескалацију. Имамо нерешену ситуацију у региону, јер власт у Београду лупета о српском свету - наставио је провокације Милановић.
Србија је тренутно отворила 18 од 35 поглавља, а два је и затворила. У међувремену, пристали смо на другачију методологију, да се сродна поглавља деле на шест кластера који обједињују теме - владавине права, тржишта, економије, зелене агедне и повезивања, пољопривреде и ресурса и спољних односа, па се отварају и затварају кластери.
Према речима Сузане Грубјешић из Центра за спољну политику, увек постоји опасност да нас неко блокира, али се нада да се то неће догодити:
- Видели смо на примеру Северне Македоније коју блокира Бугарска да је то контрапродуктивно и да пада популарност европских интеграција и ствара се утисак да тај процес траје унедоглед. То не сме да постане пракса. Надам се да ћемо отворити кластере.
ДАЧИЋ: ЈЕСМО ЛИ У ПЛАНУ ЗА ОВАЈ ВЕК?
ПРЕДСЕДНИК Скупштине Србије Ивица Дачић тражио је недавно од ЕУ јасније поруке о проширењу и чланству.
- Постоји замор од обећања о уласку у ЕУ. Свих ових година па и деценија слушамо обећања о чланству из ЕУ, а питање је која ће генерација то доживети. Да ли се то односи на ову или на следећу деценију, уопште на овај век? Може да нам се каже - не желимо више да ширимо ЕУ и то је нека реалност - поручио је Дачић.
ПОМИЊЕ СЕ И ПОНОВНО УВОЂЕЊЕ ВИЗА
ОСИМ приче о забрани проширења, појавиле су се и информације да би се као тема могло наметнути и поновно увођење виза за наше држављане. Разлог за то су, наводно, незаконита пребивалишта и неосновани захтеви за азил из неких држава Западног Балкана, као и Молдавије, Грузије и Украјине.
Према интерном документу ЕУ, Србија и Албанија су сврстане међу 10 најпроблематичнијих земаља када је у питању поштовање безвизног режима, због чега Немачка сматра да би Европска комисија требало да подсети да је покретање механизма за суспензију безвизног режима реална опција.
Препоручујемо
БИЛИ БИСМО СВИ БЕЗБЕДНИЈИ: Орбан - Србија већ требало да буде у ЕУ и Шенгену
22. 09. 2021. у 22:48
СЕМ ФАБРИЦИ О ОТВАРАЊУ ПОГЛАВЉА: До краја године Србија креће даље на путу ка ЕУ
27. 07. 2021. у 23:18
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (5)