АУКУС ПРЕТИ СРБИЈИ?! Срђа Трифковић упозорава на велику опасност, Кина и Русија ће бити на испиту

Novosti online

29. 09. 2021. у 20:55

ИСТОРИЧАР проф. др Срђа Трифковић упозорио је да стварање АУКУС-а може негативно утицати на Балкан и Србију уколико Сједињене Државе покушају да надокнаде свој колапс у Авганистану.

АУКУС ПРЕТИ СРБИЈИ?! Срђа Трифковић упозорава на велику опасност, Кина и Русија ће бити на испиту

Фото: Принтскрин/Депоситпхотос/илустрација

Професор Срђа Трифковић је рекао да је за успех пројекта АУКУС кључно привлачење Индије у тешњу везу са тим савезом.

- Да би се проценио утицај АУКУС-а на геополитичку ситуацију у свету, потребно је добити одговор на главно питање, које и даље остаје отворено: да ли ће Индија пристати да постане југозападно крило овог пројекта? Ако посматрате читав геополитички пројекат индо-пацифичког региона као средство за обуздавање Кине, онда постоји очигледан јаз. На североисточном крилу постоји Јапан, постоје Јужна Кореја и Тајланд. Сада постоји не сасвим поуздан савезник Сједињених Држава - Филипини, као и Вијетнам, који је све ближи Америци, која Кину доживљава као главну претњу по себе. Постоје Малезија, Сингапур, друге острвске државе, али не постоји Индија као поуздано југозападно упориште америчког пројекта обуздавања и сузбијања Кине у региону. Наравно, Аустралија је веома важно јужно упориште, поготово јер већ неколико година америчка морнарица има логистичку базу на северу Аустралије, у луци Дарвин. Међутим, без Индије, цео овај пројекат нема много смисла. И са ове тачке гледишта, поставља се питање свих питања: хоће ли Индија, која је у успону, у којој живи милијарду и четири стотине милиона људи, односно исто колико и у Кини, која има сукоб са Кином у Хималајима, где је прошле године дошло до оружаних сукоба, себе сматрати таласократијом (од старогрчког. „Копнени наставак“ Индијског океана, и са ове тачке гледишта, део система чији је циљ да опколи Кину и предупреди њене напоре да пробије "острвски ланац" и постане глобална сила? Са моје тачке гледишта, Велика Британија у АУКУС-у заправо није битна. Наравно, Аустралија је важна као јужни логистички центар овог блока. Али, у контексту задржавања и сузбијања Кине, за пројекат је потребно, пре свега, моћно југозападно крило, какво може постати само Индија. А због неизвесности по овом питању, и даље је тешко говорити о смеру у којем ће се догађаји развијати - сматра Срђа Трифковић.

Професор је објаснио да слабост АУКУС-а као дугорочног америчког пројекта лежи у чињеници да Индија није поуздан и одлучан савезник Сједињених Држава у ланцу обуздавања Кине.

- Осим тога, Кина има прилику да заобиђе овај ланац, пре свега, морске чворове које контролишу Американци - теснац Молука, Сингапур итд. Прво, Кина гради коридор од границе са Пакистаном у Хималајима до луке Гвадар у Индијском океану и друго, Пекинг је постигао договор са талибанима да ће овај коридор бити сигуран - рекао је професор Трифковић за портал "украина.ру".

Одговарајући на питање "какве ће последице имати стварање АУКУС-а за Балкан уопште, а посебно за Србију", професор Трифковић упозорава на опасност за нашу земљу.

- Верујем да се Срби тренутно суочавају са озбиљном опасношћу која је повезана са чињеницом да би Сједињене Државе могле покушати да надокнаде свој колапс у Авганистану демонстративним наметањем своје воље једном далеко слабијем противнику. Балкан, демонстрација силе преко српских леђа, овде се савршено уклапају. Сценарији могу бити различити: увлачење Босне и Херцеговине (БиХ) у НАТО, притисак на Српску православну цркву у Црној Гори, подршка самопроглашеној "Републици Косово". У овом случају циљ ће бити показати не толико америчку снагу, колико руску немоћ. Чињеница је да су амерички агенти утицаја на Балкану уверени да је руско присуство у региону чисто дипломатско и формално. А ако они, на пример, Републику Српску од субјекта БиХ претворе у аутономију без овлашћења или врате неоспорну власт Милу Ђукановићу у Црној Гори, онда Русија ту не може ништа учинити - јер је далеко и није представљена на Балкану у финансијском смислу. Али ово је моја лична параноја. Ако говоримо о финансијском присуству Кине на Балкану, оно је врло озбиљно, довољно је подсетити се на ситуацију у којој се Црна Гора сада налази. Ова земља не може отплатити милијарду долара кредита за изградњу аутопута добијеног од Пекинга, а Кина може одузети део црногорске обале, укључујући и луку Бар, за дугове. Стога, иако не предвиђам непосредне последице стварања АУКУС-а за Балкан, много ће зависити од реакције Кине - рекао је професор Трифковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ECOMONDO: Централно место за дијалоге о одрживим праксама, технолошким решењима и иновацијама