НАШ ЈЕ ИНТЕРЕС ДА СРБИЈА БУДЕ У ЕУ: Меркелова после састанка са Вучићем у Београду означила стратешке приоритете

Д. Милинковић

14. 09. 2021. у 09:00

НАШ геостратешки интерес је да све земље региона буду примљене у Европску унију. Ми у Европи морамо имати свест колико је значајан овај простор.

НАШ ЈЕ ИНТЕРЕС ДА СРБИЈА БУДЕ У ЕУ: Меркелова после састанка са Вучићем у Београду означила стратешке приоритете

Фото Танјуг

- Знам да је понекад перцепција да тај процес приступања тече споро и да европска страна стално смишља неке нове захтеве. Али, видимо низ резултата и напредак.

Ово је синоћ у Београду поручила немачка канцеларка Ангела Меркел, након састанка у четири ока са српским председником Александром Вучићем, а који су обоје назвали отвореним и искреним.

На састанку су доминирале три главне теме - дијалог Београда и Приштине о нормализацији односа, интеграција Србије и других држава Западног Балкана у ЕУ и немачке инвестиције у нашу земљу.

Они су се након обраћања медијима у Палати "Србија" дотакли и питања у вези са којим две земље стоје на најудаљенијим позицијама - Косову и Метохији. Упитани да ли ће се од Србије захтевати да призна Косово како би постала чланица ЕУ, Меркелова је рекла:

- Нека питања ће се решити на крају једног процеса. Нису ни све чланице Европске уније признале Косово, али то питање се мора решити да би Србија добила од свих чланица пристанак за пријем у чланство. Нема смисла разговарати о крају процеса док се решавају други проблеми. Питања неће нестати, ја сам за мапу пута, где се најпре решавају сва друга питања.

Председник Вучић је указао да Србија добро зна шта су услови за наше чланство у ЕУ - решавање питања Косова, односно односа Београда и Приштине:

- Да ли смо свесни да нећемо бити чланица ЕУ пре решавања овог проблема? Потпуно смо свесни. Против сам замрзнутог конфликта, добро је да то решава ова генерација, а да га не остављамо у наслеђе. Ми само у миру видимо будућност. Зато водимо дијалог на озбиљан и одговоран начин, спремни да разговарамо о свим могућим компромисним решењима, да уредимо односе тако да имамо потпуно слободан проток робе, услуга, капитала. Али, то мора да буде компромисно решење, али не понижавајуће за Србију. Из Приштине поручују да они имају свој устав, али и Србија има Устав.

Меркелова је указала да је током година сарадње двеју земаља успостављен отворен однос пун поверења:

- На том путу смо постигли низ резултата без обзира на то што је пред Србијом и целим регионом још дуг процес до чланства у ЕУ, што је наш заједнички циљ. Искреност у нашим разговорима, али и способност да се друга страна саслуша одликује однос Вучића и мене. Ја Вучића знам као човека који не даје лажна обећања.

Председник је изразио огромно задовољство и захвалност немачкој канцеларки на свему што је претходних година урадила и за Србију и за регион, и што је на крају свог мандата посетила Београд. Навео је и да је на састанку било речи о усклађености спољне политике Србије са ЕУ, која је са 46 одсто повећана на више од 62 одсто, о политичким темама, резултатима Берлинског процеса:

- Ових дана ћемо имати и најконкретније резултате тог процеса. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен стиже у Србију и тада ће бити положен камен темељац за изградњу пута који помаже и ЕУ, Ниш - Плочник - Приштина.

Гошћа из Берлина истакла је да, што се тиче економске сарадње, две државе имају успешну "причу" иза себе, а Вучић се надовезао да Србија и Балкан могу да буду машине економског раста, а не само они који праве проблеме. Меркелова је пренела да је са председником Вучићем разговарала и о унутрашњеполитичким питањима, као и потреби даљег спровођења реформи, те и нагласила неопходност отварања даљих приступних поглавља. Рекла је да је у области правосуђа потребан напредак, те додала да је председник Вучић изнео план рада у тој области.

Меркелова је још једном подвукла да ће сваки изабрани канцелар Немачке наставити да се залаже за процесе започете на Западном Балкану, укључујући и Берлински процес, али да он није замена за приступање ЕУ, већ за циљ има повезивање региона.

На питање како гледа на иницијативу "Отворени Балкан" и да ли су ова два процеса комплементарна или су један другом конкуренција за заједничко тржиште Западног Балкана, она је рекла да су можда три земље нашле другу најбољу могућност, али да је циљ да у процес буде укључено свих шест земаља региона.

Немачка канцеларка слетела је у Београд јуче нешто после 16 сати, где ју је на црвеном тепиху и испред шпалира почасне гарде сачекао председник Вучић. Он јој је уручио букет цвећа, а поздравили су се песницама, у складу са епидемиолошким мерама.

Меркелова се није задржавала на аеродрому, већ се одмах упутила ка возилу и кренула ка Палати "Србија", где јој је приређен свечани дочек, уз интонирање химни и испаљивање почасних плотуна. Она је синоћ и преспавала у српској престоници, а данас одлази у Тирану, где ће се састати са премијерима са Западног Балкана.

СЕДЕЛА ИЗ ЗДРАВСТВЕНИХ РАЗЛОГА

ПРИЛИКОМ свечаног дочека испред Палате "Србија" немачка канцеларка Ангела Меркел је током интонирања химне седела због здравственог стања, што је био случај и током њених претходних билатералних посета страним земљама. Председник Вучић је стајао, јер наш Устав прописује да званичници тако поступају током интонирања химне. Праксу седења током интонирања химни Меркелова је увела још пре две године, а након неколико епизода дрхтавице које је имала током свечаних церемонија.

ВИДЕЛИ СЕ 15 ПУТА

ПРЕДСЕДНИК Вучић и Меркелова састали су се 15 пута од 2014. године. Имали су билатералне састанке, а сретали су се и на мултилатералним скуповима. Током 2014. године разговарали су два пута у Берлину. Годину касније Меркелова је дошла у Београд, а још два пута су се 2015. видели у Бечу и Берлину. Уследили су разговори у Паризу, Берлину 2017. док су се током 2018. године видели пет пута - два пута у Берлину и по једном у Софији, Хелсинкију и Паризу. Током 2019. су причали у Давосу, Берлину и Њујорку, а 2020. године су учествовали на истој видео-конференцији. Било је и доста телефонских разговора током претходних година.

ЗАИНТЕРЕСОВАНИ ЗА ЛИТИЈУМ

ПРЕДСЕДНИК Вучић и Меркелова разговарали су и о питању заштите животне средине, истичући да, уколико у Србији буду реализована било каква ископавања литијума, све мора да буде урађено у складу са највишим стандардима, чувајући животну средину. Меркелова је потврдила и да је Немачка заинтересована за ову руду, као и цео свет:

- Србија ту има нешто што заиста вреди. Наравно, постоји забринутост да ли ће се експлоатација вршити у складу са еколошким стандардима. Није само реч о немачким интересима, то је питање којим ће се бавити државе чланице ЕУ, јер је очување животне средине у Европи заиста важно питање - рекла је Меркелова.

Председник Србије такође је нагласио да ће, ако буде било ископавања, све бити у складу са највшим европским и светским стандардима.

НОВАЦ ЗА ОБНОВУ БИБЛИОТЕКЕ

НЕМАЧКА канцеларка указала је да су наше две државе тесно повезане и додала да је имала прилику да кроз збирку историјских докумената, које је видела у Београду, спозна да су немачко-српски односи успостављени давно у областима економије, културе и политике. Ратификовани су споразуми о меморијалима и одбрани, а у припреми је и споразум о сарадњи у области културе и обнови Народне библиотеке која је уништена у бомбардовању 1941. У плану је и споразум о стратешкој сарадњи о климатским променама између влада двеју земаља.

Меркелова је у свом обраћању медијима посебно указала на 80-годишњицу напада Вермахта на Југославију. С тим у вези је најавила пола милиона евра које ће Немачка дати за обнову, истичући да је то важан сигнал помирења и сећања на догађаје, што је важно и за регион.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (24)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати