МАЛИ ОДГОВОРИО ОПОЗИЦИЈИ: Дегутантни свакодневни напади на економске резултате, грађани знају да ли живе боље него у време претходне власти

Novosti online

10. 09. 2021. у 15:44

МИНИСТАР финансија у Влади Републике Србије и члан Председништва Српске напредне странке Синиша Мали истакао је данас да су заиста дегутантни свакодневни неосновани напади на економске резултате Републике Србије, и упитао зашто појединци који су некада били на власти и довели Србију пред финансијски колапс и даље настављају да обмањују грађане Србије гнусним лажима и неоснованим тврдњама.

МАЛИ ОДГОВОРИО ОПОЗИЦИЈИ: Дегутантни свакодневни напади на економске резултате, грађани знају да ли живе боље него у време претходне власти

Фото Танјуг

Синиша Мали је изјавио да грађани врло добро знају да ли живе боље данас или у време претходне власти, а ту су и званични бројеви и економски показатељи који сведоче колико је Србија напредовала у претходном периоду.

- Невероватно је да се бивши гувернер, господин Шошкић, као неко ко је био део претходне власти, позива на аргумент да је Србија од 2012. до 2016. године имала најнижу стопу привредног раста у групи сличних земаља у Европи. Па Србија се у наведеном периоду дизала из пепела у којем сте је оставили на самрти. На рачунима државе крајем јула 2012. године је било свега 8,5 милијарди динара, а за пензије је из буџета било потребно издвојити 22 милијарде динара. Дакле, средства која су била на рачуну нису била довољна ни да се покрију месечна издвајања за пензије - рекао је министар Мали.

Након 2012. године смо, објаснио је Мали, морали да спроводимо мере тешке, болне финансијске консолидације и у таквој ситуацији није могуће остваривати високе стопе раста и једино за шта се борите је да спасите земљу и њене јавне финансије.

Синиша Мали је упитао и зашто се дежурни критичари не позову на период након болних и тешких реформи када је српска привреда почела убрзано да се развија.

- Наш кумулативни раст од 2017. године, када је завршена фискална консолидација, до ове године, износио је 17,2%. У истом периоду, Хрватска је имала кумулативни раст 5,4%, Северна Македонија 6,4%, Црна Гора 8,4%, Босна и Херцеговина 9% и Албанија 11,4%. Они то не помињу, већ се позивају на период фискалне консолидације. Па, господо, молим вас, да сте знали да водите земљу и њену економију не бисмо ни имали фискалну консолидацију и напредовали бисмо неупоредиво брже. Период због кога нас прозивате је период када смо вадили ваше флеке и спасавали земљу са ивице економске провалије. Подсетићу господина Шошкића да је Србија 2012. године имала пад привредне активности 0,7% и да је то још једно од наслеђа које су нам оставили - нагласио је Мали.

Према речима Синише Малог, од када је завршена фискална консолидација, па чак и у доба пандемије, српска економија расте и то поткрепљују конкретни економски показатељи.

Мали је у том контексту навео да смо и током пандемије корона вируса, у време највеће светске економске кризе, имали пад од тек минус 1%, што је међу најбољим резултатима у целој Европи, а посебно када се има у виду да су економски снажније државе од наше имале и двоцифрен пад стопе раста БДП-а. Такође, додао је министар, Србија је у првој половини ове године имала раст БДП-а од 7,6% и бићемо међу прве три економије у Европи у 2021. години по брзини раста и динамици опоравка.

- Ушли смо у зону високог раста јер се наша економска политика заснива на реалним изворима раста, на инвестицијама и на извозу, за разлику од неодрживог модела раста базираног на потрошњи који је  креирао макроекономске неравнотеже, високу инфлацију и незапосленост - рекао је Мали.

Министар је истакао да је јавни дуг Србије, упркос здравственој и економској кризи коју је изазвала пандемија корона вируса, стабилан и да износи 55,4%, што је испод дозвољеног нивоа од 60%, колико је предвиђено споразумом из Мастрихта. Прошлу годину Србија је завршила са јавним дугом од 58,2 процента БДП-а и била је једна од ретких земаља у Европи која је успела да јавни дуг одржи под контролом.

- Наравно да је јавни дуг у апсолутном износу данас већи јер наша економија расте и развија се. Наш БДП је данас 51,3 милијарде, а у ваше време је био 33 милијарди. Нико ко се бави економијом не посматра јавни дуг у апсолутном износу него његово учешће у БДП-у, а наш јавни дуг је као што сам и рекао тренутно 55,4% БДП-а - навео је министар Мали.

Министар Мали је подсетио да су девизне резерве у злату од 2012. године увећане за више од 21 тоне, док је њихова вредност утростручена.

- Такође, инфлација је у време господина Шошкића као гувернера НБС износила 11 одсто, а сада је одржавамо на просечном нивоу од око 2,5 одсто. Динарска штедња је премашила 100 милијарди динара и шест пута је већа него 2012. године. Извоз робе је више него удвостручен и повећан са 8,7 милијарде евра у 2012. години на преко 20 милијарди евра колико очекујемо да ће бити до краја године - рекао је Синиша Мали.

Мали је подсетио и да је у време претходне власти стопа незапослености износила рекордних 25,9%, а у прошлој, пандемијској години је била нижа од 10 процената.

- Стопа незапослености у Србији ће ускоро достићи просечне стопе на нивоу ЕУ, с обзиром на то да је прошле године износила 9,7% у Србији, а у ЕУ 7,1%. И после свега овога нам ти дежурни критичари оспоравају резултате и свакога дана се баве јефтиним политичарењем по медијима. Стигли су да помену и ниво инвестиција и БДП по глави становника. Често се запитам да ли је могуће да о инвестицијама говоре они у чије време су фабрике затваране, а хиљаде радника остале без посла, на улици. Буџетом за ову годину је за капиталне инвестиције опредељено око 430 милијарди динара, односно 7,2% БДП-а. Такође, у првих седам месеци ове године стране директне инвестиције су износиле две милијарде и 72 милиона евра, што је за око 30 одсто више у односу на исти период 2020. године - навео је Мали.

Министар је нагласио да је удео инвестиција у БДП-у прошле године, у време пандемије износио 23,2%, а 2019. удео инвестиција у БДП-у је достигао 25,1% и подсетио да је у последњих седам година отворено 250 фабрика широм Србије.

Он је навео и на података да је БДП по становнику порастао са око 4.600 евра на 6.700 евра у периоду од 2012. до 2020. године, односно за око 2.100 евра, што је око 43%.

- Наши економски показатељи су заиста добри и грађани Србије треба да буду мирни јер је наша економија потпуно стабилна и нема разлога за бригу. А дежурни критичари нека престану да лажу и обмањују јавност са нетачним и произвољним подацима - закључио је Синиша Мали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

ОПЕТ БЕЗ ГРЕШКЕ - Меридианбет погодио све резултате америчких избора