АНАЛИТИЧАРИ О ПРОТЕСТУ НА ЦЕТИЊУ: Још један Милов и промашај тзв. комита

Танјуг

23. 08. 2021. у 18:25

ПРОТЕСТ против устоличења митрополита црногорско-приморског Јоаникија у Цетињском манастиру доживео је у недељу потпуни неуспех, јер је окупио мали број људи, а био је покушај Мила Ђукановића на направи притисак на јавност, оценили су данас за Тањуг аналитичари Игор Дамјановић и Драшко Ђеновић.

АНАЛИТИЧАРИ О ПРОТЕСТУ НА ЦЕТИЊУ: Још један Милов и промашај тзв. комита

Фото: Танјуг/AP Photo/Risto Bozovic

Протест на Цетињу био је организован због рукоположења митрополита Јоаникија 5. септембра. "То је била штих проба, коју су организовали председник Црне Горе Мило Ђукановић и његово окружење, како би проверили своју снагу и направили притисак на јавност", изричит је Дамјановић.

Он је истакао да су и медији блиски Ђукановићу, извештавали да протест није испунио очекивања, пре свега по броју присутних.

Тај број је био око 2.000 и то је далеко мање од онога што су они очекивали, наводи Дамјановић.

Без обзира на то што значајан део власти и даље контролишу Ђукановић и његови кадрови у разним државним организацијама, министарствима и агенцијама, испоставило се да је догађај који су организовали тотални промашај, јер је одзив био никакав, сматра Дамјановић.

-Њихове пароле о угрожености Црногораца као нације од стране Србије, као и покушају Србије да понови наводну окупацију од 1918, више немају прођу и грађани су се уморили од њих. Грађани Црне Горе више нису заинтересовани да учествују у манифестацијама које су организоване да би заштитиле покрадена богатства Мила Ђукановић и његовог окружења, наводи Дамјановић.

Он сматра да председник Црне Горе и његови сарадници покусавају да мобилишу критичну масу, која би уз помоћ, како је рекао, криминалних група, покушала да унесе већу нестабилност у Црној Гори.

-Међутим, према неким проценама, у Црној Гори маса од 10.000 људи чини критичну масу, а јучерашњи догађаји јасно су показали да Ђукановић то нема, закључио је Дамјановић.

Верски аналитичар Драшко Ђеновић истакао је да се протесту на Цетињу скупила, како је рекао, шачица људи, и да је наставак протеста неизвестан.

Он је навео да је, према проценама аналитичара, на скупу било тек неколико хиљада људи.

-То је за Црну Гору која броји око 650.000 становника јако мало.

Сам град Цетиње више није толико значајан, али Црногорци воле да му дају више значаја него што стварно има. Они једноставно сматрају да тај манастир припада Црногорској православних цркви(ЦПЦ) и да Српска православна црква (СПЦ) не би требало ништа тамо да ради или обавља, заборављајући, при томе, да је то седиште једине признате и канонске православне цркве која делује на подручју Црне Горе, истиче Ђеновић.

Каже да није сигуран да ће бити још протеста до устоличења 5. септембра.

-У току је туристичка сезона и не верујем да ће људи напуштити свој посао да би протествовали. Такође, људима није битно у којој се цркви моле, јер је већини верника заправо најважније да се моле Богу, не улазећи у то да ли та црква припада СПЦ или ЦПЦ. Њима је важно да стекну душевни мир. Питање ЦПЦ је политичко питање, које је важно политичарима који покушавају на томе да стекну политичке поене, а никако није ствар обичних верника, сматра Ђеновић.

Према његовом мишљењу, Црногорци, како је рекао, "нису баш неки верници".

-Они су више попут Чеха који су на дну европске листе када је у питању религиозност. Знамо да су Црногорци били највећи комунисти, да је у службама безбедности - полицији, војсци, државној безбедности и УДБИ било много припадника тог народа. У Црној Гори вера никада није била тако снажна, иако је у једном тренутку верски и световни поглавар била је иста особа - Петар Петровић Његош, закључује Ђеновић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ЕВО КАКО ДО КАРАТА ЗА ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Црвена звезда послала обевештење пред меч са Партизаном