ИНТЕРВЈУ Игор Мировић: Са успоном Србије јачаће и притисци
ПРИТИСЦИ на Србију нису нова ствар и не дешавају се само у садашњем времену и овом тренутку.
Ако пажљиво прочитате кључне књиге академика Милорада Екмечића, у којима он веома прецизно и пророчки антиципира, кроз јасне историјске примере, ход Србије и предвиђа изазове у времену у којем живимо, а то су његове чувене књиге "Дијалог прошлости и садашњости" и "Дуго кретање између клања и орања", видећете колико се мало ствари на Балкану променило у протеклим деценијама и вековима, а по истом обрасцу Србија, као несумњиво најснажнија земља на Балкану, увек бива изложена притисцима и уценама до те мере да је то готово постао уобичајени начин живота у нашој земљи.
Ово, у интервјуу за "Новости", поручује председник Покрајинске владе Игор Мировић, који наглашава да је ово време посебно интересантно јер се јасно уочава успон Србије, пре свега у економском, а самим тим и у општем друштвеном смислу, с једне стране, и са друге, сразмерно успону, и раст притиска на Србију по питању статуса КиМ и голог опстанка Републике Српске.
- Притисци ће се појачавати, дакле, према расту утицаја Србије, не само у овом делу Европе, већ у целој Европи и читавом свету, посебно међу утицајним земљама.
* Да ли је на делу велика акција да се Србима трајно стави етикета геноцидног народа?
- Највише ме разочарава чињеница да је Црна Гора прва, иако је то већ учинила пре 13 година, декларацијом актуелизовала питање дефиниције злочина у Сребреници као геноцида. Очигледно је да поједини ментори лажног грађанског концепта у БиХ покушавају да поново покрену то питање не би ли постепено, али са циљем да то буде крајња категорија негативног обележавања Срба, успели да Србима наметну осећај колективне кривице, да након тога дођу одговарајуће казне, санкције, притисци и усмерења ка одређеном политичком процесу. То је, заправо, циљ свих ових активности када је реч о Сребреници.
* Хоће ли наредног пролећа бити расписани и ванредни покрајински избори, заједно са парламентарним и председничким?
- То пре свега зависи одмеђустраначких консултација и од договора који треба постићи са опозиционим странкама. Иначе, као неко ко је више година провео у опозицији него на власти, свестан сам потребе да се са опозиционим странкама мора пронаћи заједнички именилац када је реч о условима и механизмима за учешће што већег броја политичких партија на изборима. Важно је да имамо присуство опозиције у свим парламентима, од локалних, преко покрајинског до републичког, јер се на тај начин заправо потврђује снага Србије. Слабост је, а не снага, када немате опозицију у парламенту. Додуше, када је о покрајинском парламенту реч, имамо не тако мали опозициони утицај и коректив у самој Скупштини. Немамо од чега да бежимо, немамо чега да се стидимо. Имамо добре резултате у готово свим областима живота и рада и сваком можемо да погледамо у лице. Са сваким опозиционим представником можемо да водимо дијалог о свим темама. Уверен сам да, када је о таквом дијалогу реч, имамо супериорније аргументе, и да они долазе и да ће доћи, и у непосредно предизборно време, до свих грађана и да ће на основу њих грађани доносити одлуке о томе за кога гласати.
Изборни услови и начин изласка на изборе јесу ствари које се морају дефинисати договором и тиме ће, заправо, Србија показати своју снагу, а не своју слабост. Као што је, уверен сам, Србија снажнија онда када опозициони представници имају свој глас. Добро је што постоје помаци у томе, и добро је што смо отворили дијалог, јер њиме можемо отклонити све недоумице и недостатке.
* Скоро шест година сте председник Покрајинске владе, видите ли себе на том месту и након наредних избора?
- Сматрам да је Покрајинска влада урадила много у протеклих шест година, пре свега на стабилизацији политичких прилика у АП Војводини. Војводина је раније пречесто била на страницама црних хроника, препознатљива по томе што су њени највиши представници учествовали у пропасти великих институција, попут Развојне банке, у проневери када је реч о изградњи великих објеката. У протеклих шест година јасно је да је Војводина, а у томе је значајна била и улога мојих сарадника, урадила много тога да запослимо 70.000 људи више него што смо имали 2016, да изградимо бројне индустријске зоне, реконструишемо у знатној мери наш здравствени систем, завршимо све незавршене и проневерене пројекте из времена претходних администрација, да побољшамо амбијент, да водимо политику заједништва, одржимо јединство са Владом Србије. Са поносом могу да кажем да је покрајинска администрација прва када је реч о степену реализације великих инвестиција, у поређењу са градовима, општинама и министарствима. Немамо ниједан отворени проблем. Веома ретко се некоме обраћамо за помоћ из простог разлога што много тога можемо да урадимо сами и управо је то наш посао - да сами, одговарајући за оно што нам је дато у надлежност, посао урадимо до краја и тиме допринесемо укупном успеху наше земље.
* Како гледате на став лидера ЛСВ Ненада Чанка, који каже да је за њега "Косово независна држава"?
- Ради се о континуитету изјава председника ЛСВ које он даје још од 1991. и све његове изјаве су, мање-више, усмерене на то да слабе позицију Србије, да на један нескривен начин помажу свима онима који учествују у притисцима на њу. И ова последња, назовимо је, турнеја по земљама бивше Југославије, има за циљ да то учини. Погледајте у Црној Гори - он је најбољи пријатељ Мила Ђукановића и веома јасно подржава све антисрпске елементе у његовом деловању. Замислите, Чанак са Куртијем разговара о питањима медијских слобода у Србији, иако се не скида са телевизија са националном фреквенцијом у нашој земљи. То нам говори само једно - да се у Србији данас, нажалост, у јавном мњењу, више цене они који много причају, а мало раде, они који праве маркетинг без производа, они који често са пуним задовољством служе интересима противника Србије, него они који предано раде, који се труде да, без лажног маркетинга, на јасан и препознатљив начин уређују и спроводе политику која има већу одговорност према грађанима него што је политика Чанка.
* Због политике ЛСВ у вези са већом аутономијом Војводине и предлога да парламент усвоји резолуцију о геноциду, чују се захтеви да СНС раскине коалиције са њима на локалу...
- Захтеви су потпуно логични, разумни и природни. Заиста је тешко обичном човеку објаснити како то да у појединим локалним самоуправама - рецимо новосадској - функционише, како они кажу, "комунална коалиција", а да су политички програми и ставови, када је реч о страначким и идеолошким питањима, потпуно различити. Али, то је питање за локалне самоуправе и за оне који доносе одлуку на том нивоу, а обични људи се питају како је могуће и зашто се то дозвољава и да ли ћемо и како реаговати. Између тога да поступимо по захтевима грађана и по захтевима оних којима је на срцу Србија и који су спремни да се за њу боре увек и на сваком месту и, са друге стране, да поступимо калкулантски, увек сам на страни оног првог.
* Верујете ли у гласине да Стефановић има материјал за уцењивање Вучића? Да ли бисте га ви лично оставили и даље у руководству СНС?
- Не верујем у празне и лажне приче. Веома је јасно да је МУП у протеклом периоду начинио бројне пропусте. Свакако, ради се о појединцима које бих поделио у три групе. У првој групи су они који су, наравно, били у непосредној вези са тзв. Беливуковим кланом и који су извршили тешка кривична дела, која се гоне по службеној дужности. Припадници су МУП, без обзира на то да ли се ради о особама које су биле на челу и у врху Министарства или су биле запослене у Министарству на разним нижим местима. У другој групи су они у МУП који су знали да постоје ови први, нису против њих ништа предузимали или макар не могу да, службеним белешкама или налозима које је требало да дају писаним путем, докажу да су нешто предузимали. У трећој групи су они - народним језиком речено - неспособни, који не спадају у прве две групе, али нису довољно способни да обављају важне дужности у важном ресору. За мене је главно питање да ли смо као држава способни да прву групу процесуирамо. Потом, да другу групу, у складу са законом, удаљимо из МУП, а да трећа група сноси санкције, у смислу да се јасно каже - да су нешто морали предузимати, а да то нису предузимали из незнања, неспособности или елементарне неодговорности. Сасвим сигурно да Небојша Стефановић као министар унутрашњих послова сноси одговорност за поступање својих сарадника.
ОТВОРЕНО РАЗГОВАРАТИ С ХРВАТСКОМ
* Како гледате на константне претње Хрватске да ће нас блокирати на путу ка ЕУ?
- Несумњиво је да је за Србију значајно да оствари јасне и препознатљиве стандарде у процесу европских интеграција. Србији је посебно важно, када је реч о развоју економије и о потпуном усвајању демократских вредности, да у тесној и продуктивној сарадњи са европским институцијама изграђује друштво. А отварање поглавља и претрес свих закона и њихова примена у бројним областима - томе служи. У том смислу залажем се за отворене разговоре са свима, а посебно са Хрватском, када је реч о решавању актуелних проблема. И покрајинска администрација је томе дала значајан допринос, јер је хрватска национална мањина у новом сазиву Владе нашла своје важно место, отворила читав низ питања, и ми смо на један добронамеран и отворен начин, уз њихово константно присуство у одлучивању о важним питањима, показали отвореност и заинтересованост, и издвојили знатна финансијска средства. Решили смо и бројне отворене проблеме.
Препоручујемо
МИРОВИЋ У ОПОВУ: Желимо да привучемо инвеститоре и развијемо овај део јужног Баната
06. 07. 2021. у 16:07
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)