СРБИЈА ПОНОВО ТЕМА БРОЈ ЈЕДАН: Аtlanticcouncil пише о "вакцина дипломатији" и председнику Вучићу који је "украо шоу"

Новости онлајн

03. 07. 2021. у 08:25

НА САЈТУ Атлантског савета објављен је чланак са темом великог успеха процеса вакцинације у Србији, у којем се објашњава како је председник Вучић дошао у центар пажње у специфичној "вакцина дипломатији".

СРБИЈА ПОНОВО ТЕМА БРОЈ ЈЕДАН: Аtlanticcouncil пише о вакцина дипломатији и председнику Вучићу који је украо шоу

Фото: Танјуг

Једанаест дана након што је ЦОВИД-19 проглашен глобалном пандемијом, ТВ публика у Србији је доживела изванредан призор. Председник државе Александар Вучић пољубио је кинеску националну заставу као знак захвалности за медицинску опрему, личну заштитну опрему, а кинеско медицинско особље слетело је у Београд 22. марта 2020. Преко ноћи су широм српске престонице никли билборди на којима су председник Кине и натпис „Хвала, брате Си“, пише atlanticcouncil.

Поменути сајт, извор овог - како називају - правог примера кинеске дипломатије, изграђен је на напредним економским и дипломатским везама између Пекинга и Београда. Након медицинске помоћи која је стигла у Србију, Кина је финансирала мрежу лабораторија за спровођење тестова на корона вирус. Средином јануара други авион у Србију је испоручио серију од милион доза кинеске вакцине "Синофарм". Председник Вучић је поново на аеродрому дочекао кинеске вакцине. 

Пола године касније, како истиче atlanticcouncil наратив се променио. Више се не ради о томе да Кина напада Запад са Балкана, већ о способности Србије да уради више од онога, како наводе, што се очекивало да може. Српске власти постигле су импресиван напредак у вакцинисању својих грађана - и употреби вакцина као "дипломатског алата":

У земљи која има нешто више од седам милиона становника, дато је 5,15 милиона доза, наставља своју оцену atlanticcouncil. Више од 2,4 милиона људи - преко трећине грађана Србије - добило је две дозе вакцијне. Србија је донирала вакцине суседима као што су Црна Гора, Северна Македонија, Република Српска и Босна и Херцеговина. Људи из суседних земаља могли су да се региструју и вакцинишу током посете Србији.
Укратко, Београд је искористио тренутак када се кооперативни програм КОВАКС, који води Светска здравствена организација, показао страховито спорим у набавци вакцина, а државе чланице Европске уније биле су заузете бригом о својим грађанима.

Арсенал вакцина

Кина јесте део успеха Србије, али није цела прича, оцењује atlanticcouncil. Председни Вучић је кинеску вакцину примио пред ТВ камерама у селу на истоку Србије. Влада је објавила планове за локалну производњу Синофарма у партнерству са Уједињеним Арапским Емиратима.

Србија се, међутим, није ослонила само на то. Заправо, Србија је добила прву пошиљку вакцине против вируса корона компаније Фајзер већ у децембру 2020. године, а премијерка Ана Брнабић тада се вакцинисала - далеко пре већине других европских лидера. Руска вакцина Спутњик Ве стигла је у јануару; касније, почетком јуна, београдски Институт Торлак постао је први објекат ван Руске Федерације који га је произвео. Српска пошиљка вакцине АстраЗенека стигла је у фебруару. Србија је узимала вакцине из свих извора - Кине, Русије и западних компанија - и максимално искористила залихе које је акумулирала.

Овакав одговор на КОВИД-19 пружа беспрекорну илустрацију српске спољне политике. Вучић није заинтересован да се приклони ни Кини ни Западу, поготово у тренуцима када се убрзава конкуренција моћи између Пекинга и Вашингтона. Верује да интересима Србије и његовом личном програму најбоље одговара отвореност за посао са свима. Овакав положај одражава дугогодишњу равнотежу Београда између ЕУ и Сједињених Држава, с једне стране, и Русије, с друге стране. „Седите на две столице“ како је Србију описао амерички дипломата Брајан Хојт Ји 2017. године.

Моћ флексибилности

У случају Србије, "вакцина дипломатија" показује флексибилност државе. Србија је у вакцинацији својих грађана прошла много боље од својих прозападних суседа, попут Северне Македоније и Црне Горе, обе чланице НАТО-а. Вучић је заслужио похвале и у целом региону.

Како оцењује atlanticcouncil, велике су шансе да ће председник Вучић и у наредном периоду наставити са политиком сарадње са партнерима и са Истока и са Запада. Председник Вучић је оваквом "вакцина дипломатијом" доспео у центар пажње, закључује atlanticcouncil.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (42)

КЛУБ ШОКИРАН СРПСКО-АЛБАНСКИМ ОДНОСИМА! Јавно признали: Не могу да верују шта се дешава у екипи!