ГЕНОЦИД СЕ "ИСТОПИО": Хаг после намере да Србе оптужи за злодела у 15 општина спао на једну

Д. МИЛИНКОВИЋ

10. 06. 2021. у 10:07

ТО што генерал војске Републике Српске Ратко Младић није у Хагу осуђен и за геноцид у шест општина у БиХ озбиљно би могло да подрије очигледну вишедеценијску стратегију доказивања да је Република Српска "геноцидна творевина", а читав један народ злочиначки.

ГЕНОЦИД СЕ ИСТОПИО: Хаг после намере да Србе оптужи за злодела у 15 општина спао на једну

Фото АП

Иако су хашки делиоци правде ослобађањем Младића за злочине у западној Босни хтели да "појачају" пресуду за геноцид у Сребреници, по многима, они би ту могли да упадну у сопствену замку.

Наиме, према појединим тумачењима, аргумент из правоснажне пресуде да у општинама Приједор, Сански Мост, Котор Варош, Фоча, Кључ и Власеница "не живи знатан број Муслимана из целе БиХ да би се то могло подвести под геноцид" озбиљно је пољуљао и пресуду за геноцид у Сребреници.

Јер, за геноцид је потребно да се утврди да је злочин извршен над целом једном верском, расном, етничком групом или знатним делом групе, а ако бројеви страдалих у шест општина нису били довољни за оправдање ове квалификације, онда се доводи у питање и број страдалих у Сребреници којим се барата.

За Милорада Којића, директора Центра РС за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, Хашки трибунал је, кроз читав свој рад, имао селективан приступ, Он указује да су Срби страдали у БиХ, и у Хрватској и на КиМ, а да је од укупно 19 оптужених само 10 лица осуђено за злочине над Србима, и то на минималне казне:

- Хаг је у потпуности занемаривао српска страдања и пројектовано и политички желео да се стави терет одговорности на највише политичке и војне и полицијске функционере српског народа. Одбацивање захтева Тужилаштва да се Младић осуди и за геноцид у шест општина је класична подвала Трибунала. На тај начин Хаг је хтео да се прикажу као објективан, али и да одржи тезу о наводном геноциду у Сребреници. Да су се бавили чињеницама и доказима дефинитивно не би било геноцида ни у пресуди Младићу, ни Караџићу ни генералу Крстићу - каже Којић за "Новости"

Адвокат Тома Фила наглашава да су две ствари из правоснажне пресуде Младићу важне: то што се нигде не помиње Србија и то што је ослобођен оптужби за геноцид у шест општина у БиХ:

- Ни у Сребреници није било геноцида, а камоли у ових шест општина. Али је зато био геноцид у "Олуји", то они хоће да замаскирају. Не дешава се геноцид инцидентом, тако што су дошли неки људи и побили друге. Мора да постоји план, а то нису успели да докажу. С друге стране, у случају Готовине постојали су транскрипти договора на Брионима, са Туђманом на челу, у којима се види да је било плана да Србе покрсте, протерају или убију. А Готовина је на слободи.

И за лидера радикала Војислава Шешеља пресуда за геноцид у Сребреници је на "лабавим ногама":

- У почетку су тврдили да се геноцид десио у 15 општина, али је с временом то кроз суђења другима "отпало", а сада су и дефинитивно то одбацили уз аргумент да у тим општинама не живи знатан број Муслимана из целе БиХ да би се могло подвести под геноцид. По истом основу требало је да отпадне и тужба за геноцид у Сребреници.

Историчар Предраг Марковић указао је да је испало да су Срби најосуђиванији људи у историји за ратне злочине, направивши паралелу између казни за Аушвиц и Сребреницу:

- За Сребреницу је педесетак Срба добило 700 и више година робије, а за Аушвиц је, изван Пољске, суђено свега 116 људи, од којих су неки добили две, три године затвора. Да ли можемо да сматрамо да је праведан суд који је горе осудио злочин у Сребреници него у Аушвицу? А тиме што је одбачена оптужба за геноцид у шест општина заувек је стављена тачка на амбиције Бошњака да читаву борбу Српске и њене војске облате.

УНИШТИЛИ ПРАВО И ПРАВДУ

КАО посебно парадоксално из пресуде Младићу, Којић наводи позивање на то да је нешто утврђено у ранијим пресудама, чиме је Жалбено веће стало на становиште да су важније пресуђене чињенице из неких других предмета, него сами докази које је изводила одбрана генерала:

- Поставља се питање зашто је онда уопште вођен процес против Младића, ако примењују праксу из ранијих предмета. Нису се уопште бавили чињеницама и доказима, што је потврдила и судија Приска Нијамбе у издвојеном супротном мишљењу. Својом праксом и пресудом Младићу Хаг је ставио печат на уништење међународног права и правде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (2)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду