ИЗРЕЧЕНА ПРЕСУДА РАТКУ МЛАДИЋУ: Генерал осуђен на доживотну робију (ВИДЕО)
У ХАШКОМ трибуналу је почело изрицање пресуде генералу Ратку Младићу. Процес против генерала Младића траје већ 26 година, откада је подигнута прва, тада обједињена оптужница против њега и Радована Караџића.
Коначна пресуда генералу Ратку Младићу, који се терети за наводне злочине почињене у Босни и Херцеговини (1992-1995.), укључујући и геноцид, биће изречена данас, након што је првостепено осуђен на казну доживотног затвора.
Одбијена жалба тужилаштва
Одбијена је жалба тужилаштва да Младић буде осуђен за геноцид у шест општина у БиХ - Приједор, Кључ, Сански Мост, Фоча, Власеница и Котор Варош.
Генерал Ратко Младић осуђен на доживотну робију
Генерал Војске Републике Српске Ратко Младић осуђен је на доживотну робију у Хашком трибуналу због наводних злочина геноцида, прогона, истребљивања, убиства, депортација и нехуманог дела злочина против човечности, терорисања, узимања талаца.
Пресуда је читана око сат времена.
Суд одбија аргументе Ратка Младића
Жалбено веће, на челу са судијом Присцом Матимбе Ниамбе, одбило је жалбе тима генерала Ратка Младића за свеобухватни удружени злочиначко подухват.
Поводом жалбе Младића због права на правично суђење, председавајућа Жалбеног већа је рекла да је веће, уз супротно мишљење једног судије одбило је основе жалбе.
Жалбено веће констатује да Младић није показао да је претресно веће погрешило тиме што Сарајево није третирало као брањени град. Жалбено веће је констатовало да претресно веће није погрешило када је оценило да је циљ опсаде Сарајева било терорисање становништва тог града. И овај део Младићеве жалбе је одбијен.
Претресно веће одбија део жалбе Ратка Младића који се односи на удружени злочиначки подухват и све тачке оптужнице везано за Сребреницу. Младић је, према наводима судија, суделовао у присилном премештању муслимана и да није деловао са циљом да се евакуишу из хуманитарних разлога. Судија Нијамбе се није сложила ни са овом тачком.
Жалбено веће је потврдило мишљење тужилаца да је Ратко Младић задржао руковођење ВРС, иако није био на територији РС у време злочина у Сребреници.
Генерал Ратко Младић се обратио судијама
Генерал Ратко Младић је судијама одговорио да може пратити суђење на свом језику.
Додик прати изрицање пресуде генералу Ратку Младићу
Лидер СНСД-а и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик у свом страначком кабинету прати изрицање пресуде Ратку Младићу.
Након изрицања пресуде, у 16:30 сати Додик је заказао конференцију за медије у Бањој Луци.
У судници само један судија
Адвокатски тим Ратка Младића није судници. Адвокат Драган Иветић из здравствених разлога није могао присуствовати изрицању пресуде.
У судници је, поред Ратка Младића, његова правна саветица одбране Луиса Пета Багот, док његов син Дарко пресуду слуша из посебне просторије Механизма у Хагу.
Сажетак пресуде чита председница петочланог Жалбеног већа Резидуалног механизма за кривичне судове судија Присца Матимба Ниамбе, а чланови већа који су учесвовали у пресуђивању Младићу су судије: Амината Лоис Рунени Н’гумс, Сејмур Пантон, Елизабет Ибанда-Нахамиа и Мустафа Ел Бсај.
Неки од учесника поступка прате седницу путем видео конференцијске везе.
Пренос изрицања пресуде касни због техничких проблема
Због техничких проблема са тоном медији су обавештени да ће пренос каснити док се отклоне проблеми.
Почело изрицање пресуде Ратку Младићу
Уз закашњење од пола сата почело је изрицње пресуде генералу Ратку Младићу
Прва фотографија генерала Младића
Генерал Ратко Младић се данас са осмехом појавио у судници Хашког трибунала, где чека пресуду за наводне ратне злочине који су почињени над муслиманима током рата у БиХ.
Праћење изрицања пресуде у Калиновику
И у хотелу "Москва" у Калиновику, родном месту генерала Ратко Младића, окупљени грађани прате изрицање пресуде генералу Ратку Младићу.
15.00 Почело изрицање пресуде
Жалбено веће Механизма за кривичне судове у Хагу почело је изрицање другостепене пресуде Ратку Младићу.
Читање пресуде почиње у 15:00 сати, а видео-пренос ће се емитовати уз пола сата закашњења.
Инцидент испред Суда, вербално нападнут Србин
У Хагу се данас десио инцидент у којем је вербално нападнут Драган Тодоровић, Србин који живи у овом граду и који је дошао да пружи подршку генералу Ратку Младићу.
Хронологија догађаја
Ратко Младић оптужен је пре потисивања Дејтонског споразума и то за: геноцид, злочине против човечности у БиХ, против цивилног становништва као и за држање припадника мировних снага.
Друга оптужница стиже крајем 1995. године, а терети га за геноцид и злочине на подручју Сребренице. У лето идуће године, Претресно веће МКСЈ издало је налог за хапшење ратног команданта Војске Републике Српске.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)