СУДСКА ПРАКСА ШТИТИ НАПАДАЧА: Докле ће тужилаштва да малтретирају оне који се бране од наоружаних пљачкаша

Вук Мијатовић

16. 03. 2021. у 12:09

Људи који су, сачувавши живот, избегли да буду жртве разбојника, често са својим породицама, постају жртве неефикасног система који их годинама "развлачи" по судовима

СУДСКА ПРАКСА ШТИТИ НАПАДАЧА: Докле ће тужилаштва да малтретирају оне који се бране од наоружаних пљачкаша

Новости

РАЗБОЈНИК наоружан секиром, са фантомком на глави, разбио је прозор и усред ноћи упао у кућу пензионисаног полицајца Милутина Цветковића, осамдесетшестогодишњака који живи са тешко покретном супругом. Претио је, преносе новине, да ће их обоје убити ако му не дају новац, који нису ни имали. Упркос позним годинама, Цветковић је успео да потегне пиштољ и рани разбојника.

Цветковићев поступак тужилац је окарактерисао као убиство у покушају. Вероватно је пред њим мучно дугогодишње суђење на којем ће морати да доказује да није имао избора и да је само чувао живу главу. Сличан случај догодио се и пре осам година, када је Сашко Богески шрафцигером усмртио провалника који је усред ноћи упао у његову породичну кућу. Прошао је кроз пакао док није ослобођен пет година касније пресудом да је то учинио у нужној самоодбрани.

Сваки пут када се догоди овакав случај изнова слушамо различита тумачења о сразмерности напада и одбране и већ добро познату законску дефиницију да је "нужна одбрана она која је неопходна да учинилац од себе или од другог одбије истовремени противправни напад". Део стручњака сматра да је закон недовољно одређен, други тврде да је добар, али да је судска пракса лоша и да судије преуско тумаче прописе.

И док расправе без решења и одговора трају, траје и агонија људи који су без своје кривице доведени у ситуацију да угрозе или чак одузму туђ живот. Људи који су, сачувавши живот, избегли да буду жртве разбојника, али су са својим породицама, постали жртве неефикасног система који их годинама "развлачи" по судовима. Додатно солећи ране које је траума кроз коју су прошли оставила на њиховим душама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (2)

ЗГРОЗИЛА ЈЕ РУСИЈУ: Управо је урадила ово на Светском првенству - и одмах ју је стигла казна