МАТ КУЛТУРИ: Зашто је на испраћају Бране Шћепановића било више шахиста него књижевника
Губитак који остаје иза некога, не мери се величином спровода, али ритуал опраштања јесте једна од последњих прилика да се покаже поштовање
У СМРТИ су сви исти, а да начин на који се од некога опраштамо много више говори о живима, него о покојнику и његовим заслугама, потврдио је и испраћај великог писца српске књижевности Бранимира Бране Шћепановића.
Међу двадесетак људи који су за његовим ковчегом ходали на београдском Новом гробљу, највише је било његових - шахиста. Још један мат за нашу књижевну и јавну сцену! Не само да му дужну почаст, бројнијим присуством, нису одала "браћа по перу", него се ни реч о његовој сахрани, ако се изузму "Новости", није појавила у медијима. Ни штампаним, ни електронским.
Унутрашња страна леденог ветра (који је пратио Бранино присуство на овом свету) подсетила је и на децембар од пре једанаест година и хладан опроштај од академика Милорада Павића (ако се изузме прочитано писмо Светлане Велмар Јанковић). На Павићевој сахрани, писци су се могли пребројати готово прстима једне руке. Великог песника Стевана Раичковића, пре тога, испратиле су колеге, али ниједна ТВ камера, ниједан званичник... Ово нису усамљени примери.
Губитак који остаје иза некога, не мери се величином спровода, али ритуал опраштања јесте једна од последњих прилика да се покаже поштовање, можда и оно које им за живота, из било ког разлога, није указано.
Да ли овакви опроштаји указују и на то колико нам више није стало до оних који нам у наслеђе остављају ризнице духа? Колико је то, последњих деценија, коренито урушен систем вредности нашег друштва да нам неки од најумнијих људи одлазе у готово глувој тишини? Добијају, додуше, многи међу њима заслужено место у Алеји заслужних грађана. Али и ту почињу да важе нека друга мерила.
Препоручујемо
КРАЈ ХЕРОЈСКОГ ДОБА КЊИЖЕВНОСТИ: Дирљиви опроштаји од Бранимира Бране Шћепановића
02. 12. 2020. у 09:20
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)