У ПРЕСЕЉЕЊУ НОВЕ АУТОБУСКЕ СТАНИЦЕ У БЕОГРАДУ ЗАБОРАВЉЕН "КОФЕР" СА ЋИРИЛИЦОМ: Мајстори смо у самопоништавању, зар не?

Јелена Матијевић

02. 10. 2024. у 07:00

БЕОГРАД је после 58 година добио нову аутобуску станицу, главно чвориште међународних, међуградских, приградских и туристичких линија аутобуса. Али, у том пресељењу неко је изгубио "кофер" са ћирилицом или је можда није ни спаковао?!

У ПРЕСЕЉЕЊУ НОВЕ АУТОБУСКЕ СТАНИЦЕ У БЕОГРАДУ ЗАБОРАВЉЕН КОФЕР СА ЋИРИЛИЦОМ: Мајстори смо у самопоништавању, зар не?

Фото: Новости архива

Тако нас на новој станици уместо лога БАС дочекује BAS, и редом латинички натписи: на главном улазу, шалтерима, паноима са информацијама, чак и у дечјем кутку, што је и најпогубније јер су нам деца од пелена окружена латиницом, а своје писмо, своју ћирилицу, углавном открију тек када пођу у школу...

Душебрижници који упорно понављају да су у Србији оба писма равноправна, рећи ће да на станицу долазе међународне линије, да је латиница у том смислу пријемчивија. Но, долазили су и на стару где је све било исписано ћирилицом и на енглеском. И нисмо чули да је неком странцу било тешко да се снађе. Из целог света путници слећу и на београдски аеродром, где су власници, странци, испоштовали и Србију и њено писмо па "Аеродром Београд" пише ћирилицом и на енглеском. Тако је и на Београдској арени. Да ли је можда неки странац неће наћи?

БАС је акционарско друштво и, нажалост, Закон о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма, даје му за право да све натписе испише латиницом!?! Али, БАС-у је Град Београд уступио земљиште за нову станицу, Влада Србије из Фонда за развој дала кредит за изградњу, а отворио ју је градоначелник Александар Шапић, познат по истицању националних вредности. Јесу ли представници власти затражили да натписи на новој станици буду ћирилички или су ћутањем или, што је још горе, не примећивањем на коначном пројекту допринели узнемирујућем податку да је употреба ћирилице у јавном простору Србије сведена на свега 10 одсто?

И све се ово дешава једва две недеље након што је министар културе Никола Селаковић поручио да брига о српском језику и писму није флоскула и најавио низ корака на заштити ћирилице. Неко је и овој иницијативи грубо потурио ногу. Неки од оних наших мајстора у самопоништавању. А, ту смо ненадмашни, зар не? 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

НИЈЕ ПРОБЛЕМ КАД МЛАДИ ИГРАЧИ ПОГРЕШЕ, ПРОБЛЕМ ЈЕ КАД ТО УРАДЕ ИСКУСНИ! Владан Милојевић након пораза Звезде од Интера у Лиги шампиона