Лиман

Јованка СИМИЋ

12. 03. 2024. у 13:23

ДВА пута у размаку од готово четврт века, новосадска четврт Лиман добила је лош публицитет.

Лиман

Новости

Први пут поводом Џона Ленона. Ових дана повод је најава изградње храма СПЦ посвећеног Светим мученицима бачким које су мађарски фашисти, баш ту, на Лиману, јануара 1942. убијали и бацали под ледену кору Дунава.

Први пут се Лиман обрукао 2001. због трагикомичне одлуке тадашње градске ДС-ЛСВ да укине улицу шпанском борцу Благоју Паровићу и додели је славном битлсу Џону Ленону.

Разлог: Ленон је био омиљена личност ћерке председника Градске комисије за доделу назива улица! Заиста, табла је новембра те године осванула на угловима Паровићеве улице, али су је житељи сами скинули уз образложење да је њима дражи Благоје "од неког белосветског дрогоша". Ових дана Лиман, насеље величине града Кикинде (са око 30.000 душа), добија неславан епитет људи без вере и душе. Актери су безмало исти - ЛСВ и невелика група

невладиних удружења. Они су посејали атмосферу мржње из које се, пре неки дан, изродио и напад на свештеника. У њиховом вредносном систему одраније је познато, нема српске тробојке. Не желе још један мост на Дунаву јер ће градитељи отерати птице, а угазиће и околно зеленило. Најзад и неуређена површина од два хектара на којој ће бити саздан храм, драгоценија им је од дуга којег већ 82 године Нови Сад носи на души према
мученички пострадалим Србима и Јеврејима.

Треба подсетити да је достојно обележавање "плаве гробнице" на Дунаву, запело убрзо после рата. У Соколском дому 1945. одржана је прва комеморација жртвама. Затим је завладала "ледена тишина," дуга 22 године. Тек када је, како каже историчар Петар Ђурђев, у Мађарској почело да се говори о том злочину а редитељ Тибор Череш снимио филм "Ледена тишина", власт у Новом Саду 1971. најзад је поставила споменик жртвама Рације на Кеју - месту на којем се погром није догодио. Будући храм биће изграђен на свега неколико десетина метара од стратишта и заједно са будућим Меморијалним центром обезбедиће, најзад, трајно сећање на тај мучни део наше историје.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину