Прогнано Ћ
НАКОН више од тридесет година од суровог прогона свих који нису били Словенци, Љубљана је постављањем споменика названог "Ћ" покушала да исправи ову нецивилизацијску срамоту бивше власти. Више од 25.000 људи, претежно Срба и држављана БиХ са презименима "на ћ", преко ноћи је избрисано са списка становника. Били су, а многи су остали, људи без идентитета, личне карте, пензије...
У галопу према демократији, како је то замислио бивши врх словеначке државе, прегажена су права хиљада људи који су дотад живели и радили у Словенији. И од тада траје њихова голгота, а сваки други са тог несрећног списка није успео да врати своја права. А о одштети да се и не говори. Животарили су на рубу друштва они који су годинама марљиво градили Словенију. Националисти свих боја прогласили су их "непријатељима" само зато што су били друге националности, а не Словенци.
Срамота "нове демократије" сада покушава да се спере постављањем споменика због којег су аутори добијали претње. Многи у Словенији ни данас не могу да се помире с правима људи који су дошли да раде у "дежелу", а нису, ваљда, "аријевци". Колико год то мучно звучало. Тако и ових дана противници признавања права избрисаних износе "аргументе" да то није добро за државу.
Љубљана има имиџ отвореног града, па тако и дугогодишњи и успешни градоначелник Зоран Јанковић није "прави" Словенац. Упркос томе, три деценије је требало да сазри свест о тешким грешкама из деведесетих. Данас, у главном граду Словеније, живе људи свих националности, различите верске припадности и заиста у том суживоту нема проблема. Али, кобне грешке из прошлости треба признати како се тако нешто никада не би поновило.
Бели геноцид над Србима у Словенији имао је страшне жртве, јер су многи умрли у беди. А Срби живе на том тлу од 1530. године, а немају ни данас статус националне мањине. Ни школе где би деца могла да уче о историји свог народа, да негују свој језик и идентитет. А избегавање међународних обавеза које је Словенија преузела, толерише се, као што се толерисао и прогон избрисаних.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)