РОБОВИ
Узалуд су се потомци латиноамеричких робова надали да би протекле седмице у Бриселу у разговору са највишим представницима некадашњих колонизатора могли да започну разговоре о коначној финансијској репарацији којом би био ублажен бар део преживљених патњи. Брисел је остао неумољив.
Шездесет шефова држава или влада, 27 чланица ЕУ и 33 из Заједнице латиноамеричких и карипских држава, покушали су да приближе ставове у седишту европске бирократије, али им то није пошло за руком.
Западноевропски лидери су зажалили због огромне патње милиона робова кроз историју, подсетили да трговина робљем представља и злочин против човечности, али осим овог жаљења, чак и без формалног извињења, нису се одважили да крену и корак даље.
Одавно постоји у јужној и централној Америци настојање да се наплати бар део дугова који датирају од 16. до 19. века, иако никакав новац не може да надокнати ове, појединачне и породичне, натчовечанске муке. Четрнаест земаља из карписког региона конкретизовало је пројекат пре десетак година и саставило план у десет тачака, у коме се, најпре, полази од траженог извињења због отимања и пребацивања преко десет милиона Африканаца на Карибе.
За почетак, очекује се да се прекине дужнички циклус према бившим колонијама кроз подршку у исплаћивању и брисању спољног међународног дуга. Истиче се да је систем био осмишљен тако да извуче максималну вредност из потлачених региона и омогући максималну акумулацију богатства у Европи. С друге стране, у карипским земљама више од 70 процената јавних трошкова данас одлазе на здравство и образовање у покушају да се искорене заоставштине ропства и колонизације. Конкретне акције се сада очекују од наследника конквистадора и робовласника из Шпаније, Португалије, Велике Британије, Француске, Холандије, Данске, Шведске и Норвешке.
Западна Европа се добрано окористила експлоатацијом овог дела света и стекла огромно богатство, о чему и данас сведоче архитектонско, културно и историјско наслеђе. Потезе својих предака у Бриселу су осудили, али бар делић пара стечених на овај начин, не желе да врате.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)