РУСИ У ЧЕДИНОМ ГРАШКУ: Хоће ли нам Москва бити крива за све што нам се дешава

НЕ желим више да живим у овој земљи. Ово намештају Руси, не знам ко...

РУСИ У ЧЕДИНОМ ГРАШКУ: Хоће ли нам Москва бити крива за све што нам се дешава

Фото Принтскрин

Ето тако се наша браћа обретоше као зачин и у грашку жене Чеде Јовановића, која је и њих окривила да јој смештају тучу са животним сапутником.

Пређашњи цитат супруге огледног примерка несрећне српске транзиције, позајмљен из њихове брачне сапунице, савршено се уклопио у актуелни политички пејзаж. Јер, како време одмиче, испашће да ће нам Москва бити крива за све оно што нам се дешава или ће нам се тек десити.

Наиме, већ недељама се у јавни простор усађује наратив о томе како "трпимо притиске са обе стране", како је у "најбољем нашем интересу да уведемо санкције Русији", како ће нас "напустити европски инвеститори"... Нико ни пет пара не би дао за то што у овој работи предњаче они што су нас ономад убеђивали да ће пасти београдска берза ако Николић победи Тадића, али је индикативно да су им се на таласу баналне шормазовштине прикључили и још понеки из владајућих структура.

Прво, усиљена је и некоректна симетрија. Довољно је само упоредити изјаве амбасадора Хила и Боцан-Харченка, да се увиди ко ту заиста притиска. Наручује ли Хил или Харченко какву владу би Србија требало да добије и у који војни пакт да уђе? Ко то свим силама упире да признамо лажну државу Косово, а ко говори непрестано да ће прихватити оно што и нама буде прихватљиво?

Друго, нека лепо неко народу објасни како је то у српском интересу да се придружи ембаргу против Руса? Пре неки дан је председник Александар Вучић, разрађујући Путинова сазнања да су спречене диверзије и на "Турском току", упозорио да бисмо у случају хаварије на овом правцу практично остали и без гаса и без струје. Питање за прагматичне српске либерале, за које је само Запад сила: зар заиста мислите да нам Руси не би заврнули вентиле на том истом "Турском току", ако бисмо им окренули леђа? И да ли бисте у случају да нас ставе на листу непријатељских држава амерички течни гас добијали са танкера на Ади Циганлији или бисте активирали чувене Дулићеве шкриљце из Алексинца?

Треће, стално слушамо како ће Европљани овде затворити фабрике, ако не ударимо на Москву. Реално, у свом самоубилачком бунилу и слепом слеђењу америчких геостратешких интереса они су већ себи пуцали у обе ноге и само им још то треба. Примера ради, немачки гигант "Унипер" је само за пола године изгубио 12 милијарди евра, јер се одрекао јефтиног руског плина. Поставља се логично питање - зашто би неко овде гасио погоне, ако плаћа најјефтинији гас и струју за производњу? Да су паметни, па да у Србији отворе још коју фабрику и искористе наше предности у односу на друге који беспоговорно слушају хипнотизере из Вашингтона.

Четврто, и не мање важно. Све више се потмуло креира прича као да су нам малтене Руси постали камен о врату - дајте да их се решимо и похрлимо у европски елдорадо у чијој чекаоници чамимо две деценије. Заборавља се стално да ми у овој мучној игри живаца бранимо прво себе - бранимо своје право на Косово и Метохију, које би требало да отресемо као чичак са ногавице пре него отворимо европске двери. Можемо обрнути и на воденицу драгих српских либерала, у крајњој линији постоји и кост-бенефит: не уводимо санкције Русији, јер не признаје Куртијеву франкенштајн-државу и не да јој да уђе у УН. И напослетку, колико би нас поштовали остали наши пријатељи када би видели да сопствене интересе занемарујемо пред силом непријатеља?

Све ово је, међутим, двосмерна улица. Наравно да је Русима стало да останемо непоколебљиви. Не само због својих интереса које овде имају, већ им то много значи и у симболичком смислу. Болна би била метафора да их после свих напуштају чак и "мали Руси", вековни пријатељ и савезник. И управо због тога би ваљало да више цене жртву коју ова држава и народ подносе. Да, рецимо, и оних преосталих 30 одсто гаса намењених Србији дају по уговореној цени. Јер, подразумевајућа љубав у демонском добу и окружењу није довољна.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (7)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи