УБИЈЕНА СРПСКА ДЕЦА ЗАСЛУЖУЈУ ПРАВДУ: Ауторски текст министра унутрашњих послова Александра Вулина
Иако је императив законита и правилна пресуда, јасно је да то није императив и Загребу и зато инсистира да се само суди у Хрватској и једино од стране њених судија
УНИВЕРЗАЛНА јурисдикција није никакав изум Србије. Она, за разлику од Хрватске, извршава све своје међународне обавезе и спроводи правду како се и обавезала. То је, дакле, наша обавеза, а не некакав хир како то Хрватска сада жели да прикаже. Стога, наша држава има сва права да подигне оптужницу против припадника хрватске војске који су починили злочин над Србима, баш као што су то учиниле Норвешка и Шведска којима Хрватска није упутила ниједну врсту приговора.
Конкретно, 2011. године Норвешка је осудила на осам година затвора Мирсада Репка, држављанина БиХ, због злочина над ратним заробљеницима у логору за Србе у Дретељу поред Чапљине, док је Шведска 2013. на пет година осудила Ахмета Макитана, припадника Хрватских оружаних снага, такође, због злочина над ратним заробљеницима у истом логору. А, зашто Хрватска овим државама не приговара за то што су судили њиховим држављанима за злочине над Србима у Босни и Херцеговини? Па, управо због правила о универзалној јурисдикцији.
Сасвим је јасно зашто Загреб стално инсистира да се суди у Хрватској и једино од стране њихових судија. Ево одговора кроз сликовит пример. Хрватској је Србија уступила предмет истраге против припадника специјалне јединице хрватске војске "Алфа" за масакр ратних заробљеника на превоју Мали Алан и они од тада, ево већ 12 година, воде истрагу, иако је у Београду она била успешно завршена. Ваљда чекајући да помру и сведоци и извршиоци. Толико о томе како би они да поново суде.
Уосталом, не треба питање свих питања да буде "где се суди", у Београду, Загребу, Лондону, Хагу или Минхену, већ "како се суди". Иако је императив законита и правилна пресуда, јасно је да то није императив и Загребу и зато инсистира да се само суди у Хрватској и једино од стране њених судија. Како то да Хрватска, рецимо, може да хапси и суди држављанину друге државе, Србину из Бањалуке за дело извршено на територији БиХ, а Србија у случају "ракетирање избегличке колоне" не може?
Подсећам да Тужилаштво БиХ од 2005. води истрагу за злочин на Петровачкој цести, али пуних 17 година Хрватска одбија сваки вид сарадње. С обзиром на то да је Влада Хрватске 3. јуна 2015. донела Закључак којим налаже Министарству правде да одбија пружање међународне правне помоћи у поступцима ратних злочина против њихових официра по захтеву БиХ, да је у Хрватској на снази Закон о ништавости пресуда и других аката правосудних органа Србије о ратним злочинима, а да се оштећени у предмету "Ракетирање избегличких колона" налазе у Србији и њени су држављани и да је Тужилаштво Србије са својим службама прибавило доказе о начину извршења злочина и о личностима одговорних, Србија је подигла оптужницу и судиће за ово страшно недело, зато што убијени српски народ на Петровачкој цести заслужује правду, зато што четворо убијене српске деце и убијена млада девојка од 20 година, која је била у другом стању, заслужују мир и правду.
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)