НЕЗГОДНИ АРХИВ: Зашто Загреб боли уступање грађе о страдању у НДХ Израелу и прети Србији блокадом европског пута
Овде је реч о начину како се у Загребу доживљава чланство у ЕУ - као омча око врата Србије, која се по потреби може затезати.
ИМА ли ишта природније него да архивска грађа о страдању Јевреја у Независној Држави Хрватској буде уступљена Израелу, односно Меморијалном центру Холокауста "Јад Вашем"? Чак и да нема потписане споразуме о сарадњи са централном установом која чува успомену на страдање Јевреја, а има их, Србија би зарад својих жртава имала моралну обавезу да Израелу уступи све што би помогло истраживању геноцида у НДХ.
Ноторни гест сарадње српског Министарства одбране и израелске државе, међутим, у Загребу је проглашен као још један у низу удара "српског света" на вечито нејаку Хрватску, коју Србија, како тамо тумаче, системски нишани и изиграва. Под велом неиспуњених обавеза из споразума о сукцесији, љути што њима није уступљена грађа о геноциду у НДХ, Хрвати поново прете блокадом европског пута наше земље.
Многи би рекли да је ова документација потребна данашњем Загребу да би боље прикрили недела својих очева и дедова, али то овде није тема. Реч је о начину како се у Загребу доживљава чланство у ЕУ - као омча око врата Србије, која се по потреби може затезати.
Актуелни повод је архивска грађа и наводна обавеза Београда да Хрватској уступи чак 700 фондова и збирки из око 50 установа, колико тамо мисле да им припада. Ни реч се, међутим, тамо не чује о хрватским обавезама да врате имовину српских предузећа, обештете расељене, реше судбину несталих у рату...
Чини се да је на месту и питање да ли је архивска грађа у Хрватској безбедна, макар док се прецизно не утврди где су закључани дневници Алојзија Степинца, белешке његових секретара или записници врха Католичке цркве из седамдесетих и осамдесетих година прошлог века.
Архивска грађа из Србије у "Јад Вашему" макар ће бити на сигурном.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)