МАЛА СРПСКА СВЕТА ГОРА: Са Каблара прелеп поглед са новог стакленог видиковца (ФОТО/ВИДЕО)
ПРИРОДЊАЧКИ музеј, амфитеатар, теретана на отвореном, нови докови, измуљавање језера Међувршје, Рехабилитациони центар, видиковац на Каблару...
Ово су само неки од пројеката који су или у потпуности завршени, или су у изради, а који ће обогатити туристичку понуду Овчар Бање. Ово место све више посећују туристи из целог света, пре свега због јединственог споја природне лепоте и културно-историјског наслеђа у виду бројних манастира смештених на обронцима Овчара и Каблара, због чега је често називају Мала српска Света гора.
Влада Србије је препознала значај улагања у ово место надомак Чачка, па је до сада реализовано осам пројеката, односно уложено је више од 200 милиона динара. Бројни посетиоци, сећајући се некадашње запуштене Бање, данас не могу да је препознају. Зато се и овде увек тражи место више, а готово да нема ниједног ара земље, нити некретнине који су на продају, а ако их и има цене су астрономске. Мештани, којих у Бањи има свега око 150, планирају да започну сопствене мале бизнисе, опремају своје домове за смештај туриста, они који су отишли из овог места трбухом за крухом враћају се у родни крај... Бања доживљава својеврстан процват.
Још лане је формирана Радна група при Влади Србије која има за циљ ревитализацију овог места, јер се у Бању није улагало од 1957. године, када је изграђена брана у Међувршју. Почело се бојажљиво, да би се убрзо реализовало чак осам пројеката, а још седам је у изради. Међу њима је изградња Рехабилитационог центра, који ће радити под окриљем чачанске болнице, и где ће се опорављати пацијенти после хируршких интервенција. Планирано је и постављање новог видиковца на врху Каблара, на 879 метара надморске висине, чија је најава изградње изазвала бурне реакције у јавности, посебно појединих удружења за заштиту природе.
У складу са планским актима, на овом месту, које спада у други степен заштите природе, дозвољена је изградња видиковца као туристичке инфраструктуре – казала нам је Горана Чанковић из “Енергопројекта”, фирме која је добила задатак израде пројектне документације за видиковац. - У току је уређивање идејног решења, које предвиђа пешачки мост и неколико платформи са инфо пултом, а све укупно ће имати око 425 квадратних метара. Тај објекат неће имати никакав ресторан, кафић или слично, неће имати прикључак на воду или канализацију, неће бити колског приступа, већ само пешачка стаза. Овај видиковац ће бити урађен по угледу на бројне видиковце широм света, попут оног у Великом кањону у Колораду или оног у Биокову у Хрватској.
Директорка Завода за заштиту природе Марина Шибалић рекла нам је да на месту где је планирана изградња видиковца дозвољена изградња, али уз одређена ограничења.
Наша установа ће бити укључена у израду свих пројеката у Овчар Бањи, па тако и у овом. Ништа се неће радити мимо Уредбе о заштити природе, тако да ћемо ми увек давати последњу реч о било каквом идејном решењу, који ће морати да се коригује, ако то буде било потребно, са условима Завода. Све је још у виду идејног решења који је подложан променама, све до коначног решења – додала је Шибалић.
Други пројекат који је од великог значаја за Овчар Бању, као и за читав чачански крај је измуљавање језера Међувршје, јер је оно тренутно чак 80 одсто замуљено, односно студија из 2015. године показала је да има око 14 милиона кубика муља. Према речима проф. Милана Радуновића, почасног конзула Мађарске, овај посао ће, према потписаном билателарном споразуму између Србије и Мађарске, бити поверен мађарској фирми, која већ има искуства у оваквим пословима, а домаћа предузећа ће бити такође ангажована.
Мађарска је већ уложила 500.000 евра у студију изводљивости. Град Чачак је урадио елаборат о чишћењу језера. После бројних анализа које треба да покажу састав муља, јер постоје индиције да је препун тешких метала и арсена, приступиће се плановима за даље кораке, пре свега мислим на сам ток измуљавања, који ће ићи вероватно са пловног објекта, потом на транспорт муља, одлагање... Почетак свих послова око овог пројекта очекује се већ почетком јуна ове године. Овај посао је значајан и због тога што је брана пројектована да задржава воду, а не муљ, тако да ће бити и отклоњена свака брига за попуштање бране – закључио је Радуновић.
СТАКЛО ЗА ПТИЦЕ
ЗОРАН Рајичић, председник Скупштине Удружења “Сова на опрезу”, познати орнитолог, казао је да видиковац на Каблару неће негативно утицати ни на једну врсту од 187 врста птица, колико их има евидентирано у Овчарско-кабларској клисури.
- Планирано је да на стаклу на будућем видиковцу буде уграђен јединствен УВ премаз, који није видљив за људско, али јесте за птичје око, и то ће бити ефикасна заштита за птице. На врх Каблара годишње дође око 50.000 људи, али са изградњом видиковца тај број ће сигурно бити удвостручен – казао је Рајичић.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)