ЧУВАЈУ ДУНАВ И ЈЕСЕТРЕ: Прекогранична сарадња Неготина и бугарске регије Монтана
ПОСЛЕ бројних активности завршен је двогодишњи пројекат „Одрживи еко пријатељски регион“ који су у оквиру прекограничне сарадње Бугарске и Србије реализовали Технолошки институт за аквакултуру из Монтане и општина Неготин, вредан 545.775 евра, од којих општини Неготин припада 201.387 евра.
Овим пројектом, између осталог, бугарски Технолошки институт за аквакултуру добио је мрестилиште за угрожене врсте јесетре и едукативни центар за заштиту биодиверзитета, а Неготин чамац и опрему за истраживања.
Локална самоуправа у Неготину је у новембру, кроз овај пројекат, добила алуминијумски чамац за подводно истраживање и чишћење, дуг 11,2 и широк 2,9 метара, намењен за прикупљање података о животињским и биљним врстама у делу Дунава који овуда протиче, те за чишћење воде од нагомилане ПВЦ амбалаже.
- Једна од пројектних активности је и куповина чамца са пратећом опремом. Чамац је специјалне изградње и запремине и служиће да се прикупљају подаци о животињским и биљним врстама у неготинском делу реке Дунав који се процесуирају кроз ГИС систем који је такође развијен као део овог пројекта. Такође, стигла нам је и ронилачка опрема, два пара ронилачке опреме са по три одела, сувим и мокрим у зависности на којој се дубини рони и по којој температури воде. Ту су и ронилачке рукавице, специјални рефлектори. Реч је заиста о врхунској опреми - каже Љутица Јовановић, члан пројектног тима.
Монтана и Неготин реализовали су и заједничке активности попут израде студије и истраживања о тренутном стању биљног и животињског света у прекограничној регији реке Дунав. Ово је и једина река у региону са природном популацијом јесетра.
ЈЕСЕТРЕ
У Дунаву је некада живело шест врста јесетри: моруна, пурастрога, руска јесетра, клас, атлантска јесетра и чита. Атлантска јесетра и клас нестали су из речних вода. Бугарска и Србија су једно од европских жаришта биодиверзитета са приближно 210 врста и подврста риба у Бугарској, без оних у Црном мору, и 125 врста риба у Србији.
- У водном окружењу прекограничне регије озбиљно је угрожен биодиверзитет и хитан је приоритет у потрази за алтернативним техникама очувања и управљања биодиверзитетом риба. Антропогене претње копненим системима укључују грађевинске активности, инфраструктурне пројекте, вађење ресурса, илегалну сечу, загађење животне средине, директно истребљење, генетску ерозију и климатске промене. То су проблеми на које је актуелни пројекат усмерен и чији је циљ решавање путем успостављања мрестилишта за врсте јесетра, едукативног центра и спровођења комплекса активности у области заштите биодиверзитета. На овај начин ће заједнички погранични регион заштитити своје природно наслеђе за будуће генерације - истакао је Владимир Величковић, председник општине Неготин.
Пројекат „Одрживи еко пријатељски регион“ реализован је у оквиру Програма прекограничне сарадње ИПА Бугарска-Србија са циљем очувања флоре и фауне у дунавској регији.
Препоручујемо
ИМУНИЗАЦИЈА РАДНИКА У КОМПАНИЈИ "ЕЛИКСИР": Вакцинисан и председник Општине Неготин
14. 04. 2021. у 15:55
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)