ЗБРИНУЛИ ОКО 2000 КОВИД ПАЦИЈЕНАТА: Шабачка болница подељена у три зоне, од ПЦР теста зависи у којој ће пацијенти бити смештени
МЕДИЦИНСКА помоћ доступна је свима у Општој болници “Лаза К. Лазаревић”, која у ковид систему, па је, од јула прошле наступила и потпуна реорганизација рада појединих служби, како би ваљано одговорили свих захтевима пацијената у овом делу Србије.
Установа је подељена на три зоне и то на црвену, сиву и зелену.
У новим околностима и условима прилагођавали су се и здравствени радници и и њихови пацијенти. Ова угледна установа збринула је око 2.000 пацијената, који су били инфицирани корона вирусом.
Докторка Славица Ђурић, координатор Службе ургентног пријема каже да“ истовремено са лечењем ковид пацијената, болница збрињава и хитна стања, трауме и повреде, хроничне болеснике, дечје болести, а ту су још и труднице и породилиште“.
- Све то захтевало је и ангажовање додатног кадра и додатне опреме -прича др Ђурић. -Сви пацијенти који немају корону, било да су упућени из амбуланте или из хитне помоћи, долазе у Службу ургентног пријема која се налази у хируршком блоку у склопу зелене зоне. Зелена зона је подељена на хируршки и на интернистички део.
При доласку, пацијентима се мери температура, сатурација кисеоника у крви, мери се фреквенца, уколико је потребно и тензија, и на основу тога пацијенти се, или задржавају и збрињавају или се шаљу у сиву зону где се збрињавају суспектни пацијенти.
Сиву зону чини мини блок болнице и просторије физикалне медицине. За ове пацијенте најпре се ради антигенски тест, рендгенски снимак плућа, комплетна дијагностика и преглед, при чему се даље у консултацији са инфектологом одлучује, уколико је потребан пријем за такве пацијенте, да ли ће бити примљени у зелену или у црвену зону. Суспектни пацијенти у зеленој зони смештају се на одељење у посебне просторије изолације где се даље врши надзор над њима од 24 до 48 сати.
– Ради им се PCR тест и на основу тога се поново опредељује да ли ће бити задржани у зеленој зони или ће бити пребачени у црвену зону. Сви пацијенти, уколико осете било какве симптоме, било да је у питању повишена температура, болови у мишићима, малаксалост, кашаљ, болови у грудима, дијареја, болови у трбуху, најпре треба да се јаве у Ковид амбуланту Дома здравља.
Тамо ће бити прегледани. Уколико је потребно, биће им урађен рендгенски снимак плућа. Ако су у питању лакши случајеви, пацијенти се враћају кући са прописаном терапијом. Код средње тешких случајева, они се упућују у пријемно-тријажну амбуланту нашег инфективног одељења у болници – каже др Ђурић.
Црвена зона Опште болнице “Др Лаза К. Лазаревић” обухвата две зграде: зграду неурологије у којој се налази респираторна јединица у којој су смештени најтежи пацијенти и зграда интерног одељења.
Упркос великим притисцима због ковида, онколошки диспанзер није престајао са радом, а пацијенти се упућују и на Институт за онкологију и радиологију, Клинички центар и друге установе које су ван ковид система. Ради и хируршки блок, али са нешто смањеним капацитетом. Недељно се обави и до 30 операција.
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса
СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.
02. 01. 2025. у 15:26
ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)
СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.
02. 01. 2025. у 15:49
СВЕ ПРШТИ ОД СЈАЈА: Ево како је Милена дочекала 2025.
СВЕ блиста, пуна елеганција
01. 01. 2025. у 14:32
Коментари (0)