ЗАТВОРИЛИ И ЗАТВОР И ПРАВДУ: Пиротска јединица КПЗ у Нишу, после безмало 120 година, и дефинитивно отишла у историју
ПИРОТСКИ затвор и званично више не постоји!
Један бравар и електричар су у притворској јединици нишког КПЗ у једином граду на крајњем југоистоку Србије затворили воду, искључили струју, те променили браве и катанце, ставивши тако тачку на једногодишњу причу о затварању поменуте установе.
Неколико преосталих чувара је распоређено у Ниш и Лесковац и убудуће ће свакодневно путовати до посла и назад, баш као и двадесетак њихових колега који су из Пирота "прекомандовани" још пре готово годину дана.
А помало симболично, затварање затвора се догодило тачно 12 месеци после момента када су овде смештени први виновници кршења изолације, који су по повратку у земљу одбили да иду у изолацију. Један од њих је био из Зајечара, други из Новог Пазара, а касније их је било и више, из других градова Србије.
Подсетимо, прича о гашењу пиротског затвора је, заправо, почела образложењем да ће привремено бити измештен због реновирања. Али оно је завршено још пре четири године, па су одмах реаговали Виши суд и Тужилаштво, синдикат запослених у правосуђу, адвокати, па и локална самоуправа - сви са образложењем да морају да плаћају огромне трошкове превоза затвореника из Ниша у Пирот ради саслушања, да ће правда за многе бити недостижна и спора, да се притвореницима крше права на посете и да ће се, због нерационалног измештања, нагомилати предмети који не могу да се обрађују благовремено и у законски предвиђеном року.
Узалуд је, испоставило се, био и податак да свако довођење затвореника из Ниша у Пирот државу Србију кошта 5.600 динара, а велике трошкове сносе и њихове породице, односно адвокати који путују до Ниша, где иду чак и они који у прекршајним поступцима новчане казне "мењају" за затвор!
(Не)основане слутње
ЗАТВАРАЊЕ затвора је, кажу многи правници у Пироту, заправо увод у причу о гашењу овдашњег Вишег суда, Тужилаштва, па и Округа, што је минулих деценија - тврде - покушано у више наврата.
Према незваничним проценама појединих запослених у пиротској палати правде, само протекле године, овакве "екскурзије" су државу коштале више десетина милиона динара, а многи предмети су - због застарелости или кршења процедура - затворени!
Ни после више захтева, из Управе за извршење кривичних санкција нисмо услели да добијемо званично објашњење и одговор на питање зашто је пиротски затвор угашен, иако је био један од најбезбеднијих у Србији, из којег није успео да побегне чак ни Марко Осел, Словенац који је осуђен због кријумарења дроге, али му је пошло за руком да, 2003, утекне из чувене Сремске Митровице.
Пиротски затвор је, иначе, постојао безмало 120 година. Овде су, поред осталих, држани и највећи међународни киријумчари дроге преко граничног прелаза Градина, који су судијама и тужиоцима за саслушања били буквало на десетак корака. Сада се, приликом хапшења због неког кривичног дела, "марицама" возе у 120 километара удаљени Ниш, а одатле назад на саслушање у Пирот. Многима од њих се обезбеђује и медицинска пратња, што додатно поскупљује читав поступак...
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)