КУРС ЗА БОЉЕ РАЗМЕВАЊЕ ЕПИДЕМИЈЕ: Одговори на сва питања у вези корона вируса

Б.Б.

22. 03. 2021. у 16:43

КАКО се вирус корона преноси? Да ли нас маска штити? Да ли 5Г таласи шире вирус? Зашто се руке перу баш 20 секунди? Шта значи експоненцијални раст броја заражених? Да ли да примим вакцину? Ово су питања којима почиње најава првог интернет курса на српском језику "Епидемија", који се бави феноменом епидемије.

КУРС ЗА БОЉЕ РАЗМЕВАЊЕ ЕПИДЕМИЈЕ: Одговори на сва питања у вези корона вируса

тадеј курепа

Иницијатива "Дигитална Србија", Фондација "Петља" и УНИЦЕФ у Србији су окупили велики тим сачињен од хемичара, биолога, софтверских инжењера, психолога, педагога, илустратора, аниматора, али и популарног глумца Милоша Биковића. Они су заједнички приредили курс "Епидемија", у дигиталној форми на бесплатној интернет платформи нет.кабинет, који је показао да се одговори на скоро сва питања, која цео свет већ годину дана себи поставља - заправо већ налазе у школским уџбеницима.

Према речима Тадеја Курепе, менаџера за управљање пројектима у Иницијативи "Дигитална Србија", иако већ више од годину дана живимо епидемију, много је људи који и даље имају недоумице и питања. Због тога, једна од покретачких идеја аутора, приликом одлуке да креирају овај мултидисциплинарни курс, била је жеља да помогну људима да боље разумеју феномен епидемије.

- Мултидисциплинарност курса произилази директно из потребе да се епидемија сагледа из више углова - каже Курепа. - Са једне стране, потребна је помоћ хемије да разумемо како функционишу хемијски процеси, а на питања која се односе на организме који функционишу у оквиру шире биосфере, одговоре нам даје биологија. Овај курс је компатибилан са планом наставе бологије и хемије за трећи разред гимназије, а математика и информатика који се користе у курсу "Епидемија" одговарају другој години гимназије.

Курепа наводи да је прва фаза нет.кабинета развијена је сарадњом Иницијативе "Дигитална Србија" и Фондације "Петља", током пролећа прошле године као одговор на ванредне околности које је образовном систему донела епидемија коронавируса. Сам нет.кабинет је базиран на материјалима Фондације "Петља" који су, у претходне три године израђени у складу са програмом наставе и учења информатике за ученике основних и средњих школа и представљају изузетну основу за јачање дигиталних компетенција ученика. У сарадњи са УНИЦЕФ-ом, нет.кабинет сада отвара врата другим научним областима кроз серијал интердисциплинарних курсева који почиње "Епидемијом".

- Дали смо све од себе да садржај курса буде пре свега јасан и динамичан - објашњава наш саговорник. - "Епидемија" користи разумљив језик, конкретне примере, везе са актуелном епидемијом, стриповске илустрације и снимљене лабораторијске експерименте како би ученицима приближио важне лекције о овом врло актуелном феномену. Намењен је ученицима трећег разреда гимназија, зато што се мапира на њихов наставни план и програм. Али, то никако не значи да је курс направљен само за њих. Верујем да ће далеко више бити оних, који су већ изашли из школских клупа, и који ће пролазити овај курс, било самостално или са својом децом, него што укупно има ученика у трећем разреду гимназија у Србији.

Платформа нет.кабинет настала је у сарадњи са наставницима информатике, тако да они мог да комуницирају са ученицима, задају им домаће задатке, тестове и прате њихов напредак. Оцењивање је и даље посао наставника, а не платформе. Глумац Милоша Биковића, ангажован је као наратор на курсу. Курепа наводи да је Биковић већ годинама пријатељ Иницијативе "Дигитална Србија" и да му се свидела идеја о мултидисциплинарни курсу о феномену епидемије, па је волонтирао и дао свој глас за едукативне видее у оквиру курса "Епидемија".

- Јако битно да се у школе уводе интердисциплинарни садржаји, захваљујући којима ће ученици моћи да повежу знања из различитих предмета - сматра Курепа. - Приступ који доноси овај курс је изузетно важан за развој вештина неопходних за послове будућности који ће подразумевати сагледавање сложених проблема из различитих углова и тражење решења кроз разнородна знања која може имати појединац или читав тим коме припада.
Иницијатива "Дигитална Србија" са партенрима, тренутно ради на још два мултидисциплинарна курса, који ће ускоро бити представљени јавности. Један курс на изузетно занимљив начин повезује ликовно, математику и програмирање, а други физику и програмирање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

КАРЛОС КАД ИГРА ЛОШЕ, УЖАСАН ЈЕ: Чувена тенисерка открила мане славног Шпанца