ОНЕ СУ ОСТАВИЛЕ ТРАГ ЗА БУДУЋНОСТ: Изложба „Знамените жене у историји Лознице, дела за незаборав“

В. МИТРИЋ

15. 03. 2021. у 19:15

У ОКВИРУ манифестације „Свет жена“ која афирмише женско стваралаштво у различитим областима припремљена је изложба „Знамените жене у историји Лознице, дела за незаборав“ аутора Јелене Ж. Танацковић, кустоса етнолога-антрополога.

ОНЕ СУ ОСТАВИЛЕ ТРАГ ЗА БУДУЋНОСТ: Изложба „Знамените жене у историји Лознице, дела за незаборав“

Фото: Приватна архива

Изложбу чини 18 паноа на којима су приказани фрагменти инспиративних биографија знаменитих жена које су, на посредан или непосредан начин, допринеле културном и научном напретку крајем 19. и почетком 20 века.

Њихове биографије (Стаке Пејић, Томаније Обреновић, Христине Петковић Морозов, Љубице и Данице Јанковић, Јованке Бончић Катеринић, Марије Цвијић, Ленке Карабелић, Смиље Филиповић, Вере Благојвић, Етел Роуз Банкарт, Дарје Александровне Коробкине, Мине Караџић Вукомановић и Вере Божичковић Поповић) и друштва које су водиле (Лозничка подружина Женског друштва и Пододбор „Кнегиња Зорка“) говоре нам о њиховим великим делима и доприносима у Организатор манифестације „Свет жена“, а уједно и овог програма је Центар за културу „Вук Караџић“ Лозница. Директор ове установе, мр Снежана Нешковић Симић, поводом ове изложбе изјавила је да биографије изузетних жена, обухваћених овом изложбом, представљају део културе сећања, те да изложба чини потпунији оквир за континуирано истраживање културног идентитета Лознице и околине. Изложба „Знамените жене у историји Лознице, дела за незаборав“, коју ће публика моћи да види наредних месец дана, културни је догађај за који, с разлогом, влада велико интересовање.

Ауторка, поред осталих, представља чувену Стаку Пејић (1838. -1916.), просветну и хуманитару добротворку, која је саградила основну школу, лекарски дом, амбуланту, обновила рад цркве у лепој варошици. Стигла је да роду подари и здање за лечење сиротиње у Бањи Ковиљачи. Ту је и Томанија Обреновић, кћерка Анте Богићевића, чувеног лозничког војводе, супруга Јеврема Обреновића, бака краља Милана, првог краља савремене Србије. Са супругом је ударила и темеље савременог Шапца, чији се становници хвале и данас првим клавиром и првим прозором на кући, што се догодило баш захваљујући овој Лозничанки и Јадранки, чија је мајка Анђелија из чувених Руњана, надомак Лознице, такође знаменита жена.

Ауторка је у знамените Лозничанке убројала и Христину Петковић Морозов, књижевницу удовицу Владислава Петковића Диса и супругу лозничког омиљеног лекара др Ивана Морозова. Ту су и прве жене које су се бавиле етномузикологијом и које су, како је наведено, „утемељиле етнокореологију као академску научну дисциплину.Међу драгоценим женама Лознице и Јадра су и Јованка Бончић Катеринић, прва жена која је диплому инжењера стекла у Немачкој, затим Марија Цвијић, мајка нашег највестранијег научника, др Јована Цвијића, „који је сведочио да без њене велике воље никада не би отишао из Лознице“.Овај крај су задужиле и Ленка Карабелић, прва ковиљачка учитељица, Смиља Филиповић, управна чланица овдашње подружине Женског друштва, мајка Владимир Филиповића који је, између два светска рата, био две деценије председник општине Лозница.

Међу великим женама за Јадар и Лозницу су Етел Роуз Банкарт британска хуманитара радница, оснивач Санаторијума за скрофулозну децу у Бањи Ковиљачи, Рускиња Дарја Александровна, која је у октобру 1914. године, погинула на Гучеву бодрећи превијајући ране, на првој линији, српским јунацима, којој је споменик подигао академик СКАНУ, Драгољуб Драго Мирковић и поклонио га Србији и граду Лозници, као и Вера Благојевић, народни херој и симбол страдања омладине у оружаном устанку против фашистичке окупације ,затим Мина Вукомановић, друга српска сликарка , књижевница и преводилац, а кћерка Вука Стефановића Караџића.

Ту је и Вера Божичковић Поповић сликарка друге половине 20 века супруга уметника и академика Миће Поповића, рођеног Лозничанина, који је, за живота, проглашен почасним грађанимом Лознице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!