СВЕ ТАЈНЕ МОЗАИК САЛЕ: Крушевац обележава 650 година постојања, али и пола века јединствене свечане дворане у седишту градске управе

Софија Бабовић

14. 03. 2021. у 07:39

КРУШЕВАЦ обележава 650 година постојања, али ове године је немали јубилеј јединствене свечане дворане у седишту Градске управе: тачно је пола века прошло откако су уочи 600- годишњице Лазаревог града откривене прве уникатне композиције чувене Мозаик сале.

СВЕ ТАЈНЕ МОЗАИК  САЛЕ: Крушевац обележава 650 година постојања, али и  пола века јединствене свечане  дворане у седишту градске управе

Фото С. Бабовић

Идеју да цела сала осване у мозаицима, на читавих 112 квадратних метара, реализовао је академски уметник Младен Србиновић (1925-2009) и те, 1971. године, јавност је видела 12 зидних мозаика.

Петнаест година касније признати сликар ствара још 17 подних мозаика и коначно, 1989. године, поводом шест векова од Косовског боја, представља и 16 мозаика у лунетама тик испод високе таванице дворане.

- Циклус мозаика "У славу Крушевца" јединствена је декоративна целина посвећена Моравској Србији у оквирима савремене уметности, а чињеница да се налази у згради Градске управе, некадашњег Окружног начелства из 1904. године, која је и споменик културе од великог значаја, пружа целој дворани висок степен заштите - предочава, за "Новости", Наталија Топличанин, историчарка уметности у Народном музеју. - Уникатност целе композиције, која је рађена у три фазе, чини и раскош колорита, слојевитост детаља и симбола. Важно је да се напомене, ипак, да посебно када су зидни мозаици у питању, разумевање дела претпоставља и знање националне средњовековне историје, епске народне традиције, као и фоклорног наслеђа.

ПРВИ настали мозаици на зидовима ослањају се на асоцијације српске прошлости и духовности: кнез Лазар Хребељановић, оснивач Крушевца, деспот Стефан Лазаревић, кнегиња Милица и песникиња Јефимија, али и Милош Обилић, Косанчић Иван, стари Југ Богдан. У димензије од 287 са 137 центиметара, стали су и српски понос и српска трагедија, од Маричке битке 1371. до пада Смедерева 1459. године.

РАРИТЕТНИ НАМЕШТАЈ

НИ намештај у Мозаик сали није класично дрводељство, настао је инспирисан црквеним мобилијаром. Столице, клупе, столови, дело су архитекте Предрага Ветровшека. Осим раритетног намештаја, у сали је само клавир.

Подни мозаици обилују симболиком, зооморфним и геооморфним облицима и елементима: Лавови са Лазареве одежде, Закон о рудницима деспота Стефана, паун, кацига, сребрна здела са јабукама и крушкама, соко, кнежев динар. При врху, у лунетама, дочарани су ликови Стефана Немање, оснивача српске државе, Стефана Првовенчаног, Светог Саве, царице Јелене, цара Уроша, Мрњачевића, Стефана Твртка, Вука Бранковића и Маре, Југ Богдана, Бановић Страхиње. Најсрећнији начин да се разуме комплетна замисао свечане дворане је да се упозна уз помоћ стручњака.

- По правилу истичем одређене историјске личности, а зидни мозаици јесу најтежи за "читање", будући да су сачињени језиком метафоре - каже Маја Даниловић, водич Туристичке организације Крушевца. - Посетиоци су одушевљени Мозаик салом, која једнако описује Моравску Србију, али је и дело које одише дворским амбијентом. Туристичка понуда у Крушевцу данас је изузетно разноврсна, али у фокусу нам је првенство средњовековни период: археолошки град, црква Лазарица, Народни музеј са изузетном поставком, Споменик косовским јунацима, Споменик деспота Стефана Лазаревића. Ова дворана је неизоставна "станица" при сваком вођењу групе.

- Раскош и лепота мозаика доступни су и отворени за најлепша и најсвечанија догађања - прича Марина Ђорђевић, саветник за медије у градском протоколу. - Под тим најпре подразумевам градска венчања, током којих тренуци овековечени у јединственом естетском амбијенту постају део незаборавних успомена утканих у део најинтимнијих и најдрагоценијих породичних историја. Сала је и традиционално место доделе награда најбољим ђацима и студентима током Видовдана и новогодишњих празника, а због акустичности, користи се за концертне активности музичких школа, пијаниста, хорова, оркестара.

Пријем највиших државних и иностраних делегација и званичника, као и конференције за новинаре од посебног значаја, организују се управо у Мозаик сали. За говорницом су се у дворани у претходних 50 година обраћали председници државе и премијери, министри, амбасадори. Влада Републике Србије заседала је ту 2013. године. И заседаће поново, како је недавно најављено, на овај Видовдан, када Крушевац слави 650 година постојања.

ВИТРАЖИ

ВИТРАЖЕ је Младен Србиновић радио током 1987. и 1988. године на прозорима који се никада не отварају. Три витража од олова су срце дворане и једини су елементи у простору којима је због протока времена потребна конзервација. Витраж "Гуслар" је ту да одржи успомене на стара народна предања. "Почетни текст са Косовског стуба" средишњи је витраж, који повезује све мозаике у сали, док је "Учитељ" фигура која покушава да сваком посетиоцу и народу објасни прошлост, да га подучи и подстакне да не заборави своје корене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

ХУМАНОСТ БЕЗ ПРЕПРЕКА: Mozzart и Invictus за Сигурну кућу, Дечје село, „Тате Новосађане“...