БОРБА ЗА СВАКОГ ПАЦИЈЕНТА: За годину дана у Општој болници у Суботици од последица ковида лечено 2.000 људи
ОД Игора Ђантара из Бачке Тополе, нултог пацијента оболелог од вируса корона, до данас у Општој болници у Суботици лечено је више од 2.000 људи свих генерација из северних делова Бачке и Баната.
Сада је хоспитализовано 94 лица из целог Севернобачког округа, а њих 11 је на респиратору.
- Од почетка епидемије до краја фебруара ове године, у Ковид респираторној амбуланти обављено је више од 9.000 прегледа под сумњом на инфекцију. У болници је досад и на другим одељењима тестирано више од 6.000 пацијената PCR или антигенским тестом и 17.000 пацијената брзим индиректним серолошким тестом - предочава др Гордана Кртинић, епидемиолог Опште болнице.
- Током дијагностике урађено је више од 3.000 ЦТ прегледа и око 6.000 рентгена плућа.
Болница ниједног дана није стала са радом и поред тога што је трећина свих запослених прелазила да ради у црвеној зони, а често су и сами били инфицирани опаким вирусом.
ПОСЕБАН РЕЖИМ
СВЕ време трајања епидемије болница је радила под посебним режимом, просторно, административно и кадровски одвојена у две целине - "црвену ковид- зону" где се обављала тријажа, пријем, дијагностика и лечење пацијената са сумњом на инфекцију, и "зелена зона" где се обављала дијагностика, нега и лечење осталих пацијената.
- Прележао сам ковид, али се нисам заразио на послу јер смо се сви чували. Искрено, ни сада не знам где сам се заразио - искрено ће др Дејан Дулић, специјалиста интерне медицине и координатор Ковид 1 јединице, која је отворена 30. марта прошле године.
- Одељење је радило током сва три таласа епидемије. На почетку је било изузетно тешко, јер нисмо имали апсолутно никаква искуства са овим вирусом, нарочито што имамо мали број инфектолога, те се већина лекара других специјалности бавила овом болешћу. Како је време одмицало, тако смо учили и прилагођавали терапије.
У суботичкој болници најтеже је било половином децембра, када су сва одељења била пуна.
- Тада сам за један дан отпустио 20, а примио 21 пацијента. То је био баш тежак период. На почетку је био присутан страх, јер је све било велика непознаница. Сада тог страха нема, већ само борба за сваког пацијента - додаје др Дулић, у чијем тиму је било 15 лекара и око 30 сестара.
- Знало је да буде напорно. Али смо изгурали. Највећа је награда када пацијенту искључимо кисеоничку терапију или када видите његову радост што иде кући. Ова ситуација нас је све натерала да добро размислимо о свом животу, свом здрављу, породици, слободном времену и да другачије поставимо листу приоритета. За неке ствари ће бити времена, а за неке неће.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)