СУРОВОСТ У КЛУПИ НА ДНЕВНОМ РЕДУ: Нови Сад оснива ђачки парламент за сузбијање насиља, почиње с радом на пролеће
НА пролеће током ове школске године у Новом Саду ће бити оформљен Градски ученички парламент за борбу против насиља у школама, који ће чинити ђаци, представници основних и средњих школа - потврдила је јуче "Новостима" Дина Вучинић, председница Координационог тела за борбу против насиља у школама и чланица Градског већа за образовање.
Тиме ће Нови Сад бити први град у Србији који је у борбу против насиља у школама укључио ђаке и формирао њихов парламент за ову намену.
- Свака од 36 основних и 16 средњих школа у Новом Саду имаће свог представника у Ђачком парламенту. Формирање парламента биће ускоро завршено и он ће почети са радом - казала је Вучинићева уз наду да ће пандемијска слика бити повољнија те да ће ученички парламент моћи да се окупља макар парцијално.
У зависности од пандемије, парламент ће се у почетку одржавати "онлајн" комуникацијом. На почетку ће се парламент бавити најургентнијим темама, а дневни ред ће предлагати управо ђаци. Они су најупућенији у облике и степен насиља међу вршњацима у основним и средњим школама.
- Циљ је у сваком случају да се успостави директна комуникација са њима и да чујемо њихове идеје и предлоге како бисмо ефикасније утицали на превенцију насиља у школама - казала је Дина Вучинић.
ПАЖЊА НА ОНЛАЈН НАСТАВИ
ОВАЈ тим је покренуо и пројекат Cinteraction, а реч је о апликацији која помаже предавачима да виде колика је пажња студената за време онлајн предавања.
- Када студенти раде задатке, зна се да им је пажња усмерена на њихово решавање, а ситуација је другачија када су предавања преко платформи - предочава проф. др Ћулибрк.
- Апликација ће регистровати оно што би предавач приметио у реалним условима предавања у учионици са студентима.
Координационо тело и Ђачки парламент ће од представника ученика добијати информације, предлоге и савете. Са своје стране ће ученицима помагати у сузбијању вршњачког насиља, али и у спречавању употребе психоактивних супстанци, алкохола и цигарета.
У недавној анонимној анкети међу 11.000 ђака, њих 11 одсто признало је да су починили физичко насиље над другима. Укупно шест процената починило је психичко, а упола мање њих физичко насиље над школским друговима. Анкета је уједно показала и да наведене облике насиља није пријавило 36 одсто ученика. Њих 34 одсто насиље је пријавило родитељима, 17 процената школи, шест процената пријатељима, а свега четири одсто - полицији.
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)