ОД ДЕПОНИЈЕ ДО СПОРТСКИХ ТЕРЕНА: У Чачку потписан уговор о рекултивацији некадашњег сметлишта "Прелићи"

В. ИЛИЋ

03. 03. 2021. у 15:25

УГОВОР о суфинансирању активности на депонији „Прелићи“ – фаза II Б потписали су у среду у Чачку министарка заштите животне средине Ирена Вујовић и градоначелник Чачка Милун Тодоровић.

ОД ДЕПОНИЈЕ ДО СПОРТСКИХ ТЕРЕНА: У Чачку потписан уговор о рекултивацији некадашњег сметлишта Прелићи

Фото: В.И.

- Наше министарство издвојило је средства за последњу фазу санације и рекултивације депоније „Прелићи“. Радови су у току, ускоро се завршава друга фаза А, а одмах након тога креће наставак радова на другој Б фази и може се очекивати да ће овај простор до краја године бити рекултивисан и озелењен – рекла је министарка  Вујовић.

Рекултивацијом ове депоније, нешто више од седам хектара биће претворено у зелену оазу.

- Оно што је било девастирано и урушено биће претворено у спортске терене. Вредност радова је 198 милиона динара, од чега је Влада РС издвојила 173 милиона. Данас смо потписали уговор у вредности од 71 милиона динара чиме почињу радови на трећој фази – казао је  градоначелник Тодоровић.

Министарка Ирена Вујовић је додала да је интерес Министарства заштите животне средине да има тесну и квалитетну сарадњу са локалним самоуправама у решавању комуналних проблема, и навела град Чачак као добар пример. Она је истакла да санације депонија захтевају дуже време, јер су то вишедеценијски проблеми као и да по том питању нема „инстант” решења.

- Када се направи добар план, поставите циљеве и динамику, онда се заједничким снагама долази до резултата. Од изузетне важности је да се на прави начин управља отпадом, по прописима, од рекултувације, санације старих депонија, до управљања опасним и неопасним отпадом – нагласила је министарка. - Имали смо прилике да видимо како оператери раде са опасним и неопасним отпадом. Ко не ради по прописима биће кажњен и санкционисан и биће им одузете дозволе, јер све то доводи до аерозагађења и загађења воде и земље. Не може се гледати једнострано јер су све ово повезане ствари и морамо радити брже јер много тога је у претходном периоду запостављено, па се проблеми морају решавати паралелно.

Министарка Вујовић се осврнула и на активности које су у току на регионалној депонији „Дубоко“ у Ужицу и истакла да је у току препројектовање и израда пројектне документације, након чега ће се кренути на проширење касете како би „Дубоко“ било регионални центар у пуном капацитету.
 

ДИВЉЕ ДЕПОНИЈЕ

МИНИСТАРТВО за заштиту животне средине послало је упите ка локалним самоуправама везано за дивље депоније како би оне биле уклоњене.

- Кренућемо у реализацију чишћења свих тих локација, али нам је и за овај посао неопходна јача контрола, односно мониторинг у самим локалним самоуправама. Апелујемо на све да комуналне инспекције пишу казне и да ствари које су биле лоша пракса буду заустављене, јер ћемо врло брзо имати неко ново Потпећко језеро и ко зна колико нових еколошких катастрофа, те стога ко на било који начин угрожава природну средину треба да буде најстроже санкционисан - казала је министарка Ирена Вујовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину