ДОБИЛА ЈЕ ИМЕ - ЗОВЕ СЕ ВИТА: Представљена конзервирана праисторијска фигурина нађена код Александровца - ево како изгледа (ФОТО/ ВИДЕО)

С. БАБОВИЋ

02. 03. 2021. у 13:10

ПРАИСТОРИЈСКА фигурина стара чак 7.000 година, откривена августа 2019. године на локалитету Витковачко поље код Александровца, представља се управо у Дому културе у овом граду.

ДОБИЛА ЈЕ ИМЕ - ЗОВЕ СЕ ВИТА: Представљена конзервирана праисторијска фигурина нађена код Александровца - ево како изгледа (ФОТО/ ВИДЕО)

Фото: С. Бабовић


Сада више нема дилеме: праисторијска фигурина, пронађена на локалитету Витковачко поље код Александровца, која потиче из периода од 5.500 до 4.750 година пре наше ере, један је од најмонументалнијих примерака винчанских фигура од керамике. Јуче је и први пут представљена јавности после рестаурације и конзервације у Дому културе у Александровцу.

Статуа, која је добила име Вита, пронађена је у фрагментима августа 2019, а после стручних радова на њој доведена је у стање готово идентично оном у ком је била пре читавих 7.000 година! Цео пројекат подржало је Министарство културе и информисања, које ће наставити да финансира и даља археолошка истраживања, као и нову поставку Завичајног музеја Жупе, који од прошле јесени има и статус установе заштите.

- Можда локалитет Витково до сада није био довољно познат у јавности, али сигурно је да ће скулптура додатно уцртати и Александровац и Жупу на светску мапу драгоцених археолошких налазишта, имајући у виду значај фигуре, која надалеко превазилази границе локалне средине и наше државе - рекла је Маја Гојковић, министарка културе и информисања.

- Ово непроцењиво културно благо допринеће бољој препознатљивости Александровца, на начин на који су то пре пола века учиниле тада пронађене фигурине, славећи истовремено и земљу и жену, и које су представљаве овај крај у Британском краљевском музеју, Данском краљевском музеју и другим престижним изложбеним просторима у Европи.

Вита је висока 54,1 центиметар и представља до сада највишу пронађену статуу овог типа.

Због јасних карактеристика (руке постављене на стомак, тело и лице представљено урезима, са бадемастим очима, очешљаном косом и шарама), класификована је у косовску варијанту винчанске културе. Свакако, стоји и надвисује већ прослављение статуе "Лејди оф Александровац", "Мадам де Витково" и "Венус де Жупа", које су нађене стотинак метара од Вите.

ПРАИСТОРИЈСКО НАСЕЉЕ

ТРЕНУТНО је археолошки локалитет Витковачко поље, на површини од око 120 хектара падина Доње Жупе. Током микрорекогнисцирања и геофизичког снимања терена 2019. године утврђено је да се овде налазило насеље и трајало је у више фаза, са кућама на редове које су се налазиле на малим узвишењима између реке Пепељуше и Стубалске реке. И сама фигурина Вита нађена је у пресеку једне од кућа.

Конзерватори Весна Рогић и Милена Јовановић предочавају да је један од највећих изазова при рестаурацији била гравитација, односно постављање крхке статуе на постоље.

Претходно је статуа снимана микро ЦТ методом, измерена је њена микропорозност, проводљивост соли. Тај одговоран посао био је поверен институтима "Јарослав Черни", односно "БиоСенс", а конзерваторски рад студију Archae&Craft. Вита се чистила механички и хемијски, спојена је и на крају снимана фотораметријском методом високе резолуције.

- После археолошке кампање уследила је и геофизичка, како би се припремиле подлоге за даља истраживања - каже археолог Сања Црнобрња Красић, која је пронашла фигурину.

- Имамо срећу да данас практично врху српске археологије придружимо нашу Виту и верујемо да ће она прославити Србију и нашу археологију широм света.


Јуче је често цитиран и академик Борисав Јовановић, који је својевремено рекао да је којим случајем Витковачко поље нађено пре Винче, цела би култура добила има Витковачка. Научно признање за александровачки локалитет дошло је касније, али сада се верује да ће се тек у пуном капацитету показати какво благо крије жупска земља.

- На овим просторима је без сумње настајала европска и светска култура, јер управо су се у млађем неолиту формирали темељи људске цивилизације: налази са Витковачког поља недвосмислено показују да се живот ту одвијао пре неколико хиљада година - каже историчар Иван Брборић, директор Завичајног музеја Жупе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!