ПОМИРИЛИ КОКАРДУ И ПЕТОКРАКУ: У селу Субјел крај Косјерића заједно живе потомци четника и партизана

Т. ПАУНОВИЋ

25. 01. 2021. у 15:00

СЕЛО Субјел крај Косјерића је карактеристично и по томе што се на само десетак корака растојања налазе споменици који "одсликавају" две ратне идеологије.

ПОМИРИЛИ КОКАРДУ И ПЕТОКРАКУ: У селу Субјел крај Косјерића заједно живе потомци четника и партизана

Фото Т. Пауновић

Најпре је, после Другог светског рата подигнут споменик са именима 11 мештана који су се борили у јединицама Народноослободилачке војске под Титовом командом. Иако су мештани Субјела више волели Дражин равногорски покрет, нико није ни помишљао да оскрнави партизанско обележје, већ су нешто касније постали све гласнији предлози да Субјел подигне и споменик ђенералу Михаиловићу, под чијом командом је била већина народа из овог краја.

СКЛАД И У ГРАДУ

КАДА је у Субјелу, на челу бронзаног ђенерала, засијала кокарда, помирење се осетило и у Косјерићу. У градском парку, на централном споменику је промењена плоча на којој је дотад - испод крста - била уклесана захвалност јунацима палим од 1912. до 1918. Додата је црвена петокрака, уз сећање на пале борце и жртве фашистичког терора од 1941. до 1945.

У "потпису" пише да су споменик обновили житељи Косјерића.

Акцију за подизање споменика команданту четничког Равногорског покрета покренуо је Београђанин Милош Ђурић, иначе родом из Субјела, а подржали су га Дражин унук Војислав Михаиловић и мр Радован Калабић, аутор књиге под насловом "Равногорска историја".

Фото Приватна архива

Одушевљено су се прикључили и људи из суседног села Мусићи, па је у јесен 2008. откривено ђенералово попрсје, а акција је потрајала све док није уређен и спомен-парк. Иза бисте је "никла" и кућа названа "Чича Дражин вајат"...

Иако су присталице обе у рату супротстављене стране овде и даље имале и још имају своје присталице, идеолошке разлике се све мање осећају.

ПОМЕНИ

СВЕ док је служио у овдашњој цркви посвећеној Цветом Луки, свештеник Милутин Стефановић на Ђурђевдан - са мештанима - чинодејствовао и крај једног, и крај другог споменика.

На пригодне датуме се полажу венци и цвеће, свако код свог обележја, а - да се не заборави - старији мештани отворено признају да су домаћини из Субјела и Мушића у Другом светском рату заиста махом били присталице четничког покрета. Кажу, уочи изласка на Равну гору, Дража је своје троје деце - Гордану, Бранка и Војислава - поверио Милуну Милаковићу из Мушића, те Витомиру Ђурићу и Велисаву Вукосављевићу из Субјела. У кући Милаковића се 1943. налазио и штаб Краљевске војске у отаџбини, а чести гости су били Калабић, Ајдачић и друге познате четничке војводе. У Мушићима, у кући Драгише Дивнића, радила је четничка штампарија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.

24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43

Коментари (0)

ЗНАМ ДА МЕ САДА МРЗИ, АЛИ НЕМАМ ПРОБЛЕМ СА ТИМ: Сабаленка одушевљена новим проласком у финале Аустралијан опена