УБ ИЗНЕДРИО ВЕЛИКАНЕ: Српска варошица позната по значајним личностима
НАЈПОЗНАТИЈИ по укрштеним речима, као варошица са два слова, Уб је надалеко чувен по бројним знаменитим личностима, пореклом из срца плодне Тамнаве.
Убљани су били научници, писци, филозофи, политичари, лекари, државници, фудбалери... Уб је јединствен и као пример поштовања и пажње за своје некадашње и данашње познате суграђане, ма где били.
Светомир Николајевић, рођен у убском селу Радуша 1844. године, писао је есеје, студије, књижевне портрете и критике, био професор београдске Велике школе, на Катедри за општу историју књижевности, потом и ректор, члан Српске краљевске академије. Био је градоначелник Београда, министар унутрашњих послова, а 1894. године и премијер српске владе, међу оснивачима тадашње Српске радикалне странке, Друштва "Свети Сава" и масонске ложе "Побратим". Био је 1915. године први Србин номинован за Нобелову награду за мир. Двапут пензионисан и враћан у државну службу. Без двоумљења одбио је 1915. године понуду немачког цара да буде цивилни гувернер окупиране Србије...
- У плејади значајних Убљана је Бранислав Петронијевић, рођен у селу Совљак, чувени српски филозоф, редовни професор Високе школе која је прерасла у београдски Универзитет, био је члан Српске краљевске академије - каже Радован Пулетић, уредник културног програма у Установи културе у Убу.
- Његовом заслугом научни свет обогаћен је са 52 новине. Проглашен је за најважнију личност ваљевског краја свих времена.Убска гимназија носи његово име.
УБЉАНИН је Раша Плаовић, глумац, позоришни редитељ, теоретичар и педагог, драмски писац, који је дипломирао на Филозофском и Грађевинском факултету у Београду. На сцени Народног позоришта појавио се 1921. године, био првак и директор драме, редитељ, професор на Факултету драмских уметности у Београду, његови ђаци, између осталих, били су великани глумишта Љуба Тадић и Петар Банићевић. Његово име носи сцена Народног позоришта у Београду, Аматерско позориште у Убу и годишња награда најбољем српском глумцу.
- Установа културе у Убу сваке године у новембру организује смотру најбољих аматерских позоришта са простора бивше Југославије - каже Пулетић.
- То је својеврсни омаж Радомиру Раши Плаовићу и Александру Поповићу, чије се бисте налазе испред Установе културе. Аца Поповић, такође Убљанин, један је од најзначајнијих српских драмских писаца. Аутор богатог опуса драма за децу, сценарија за ТВ серије, више од 50 позоришних комада.
СПИСАК
ПОЗНАТИ Убљани су и Војислав Танкосић, мајор српске војске, четнички војвода, један од оснивача "Црне руке", затим Љубиша Јоцић, новинар, режисер, поета, преводилац, ексцентрични надреалиста, Ратко Чолић, играч Партизана, југословенски фудбалски репрезентативац, његово име носи ложа овдашњег стадиона, Мирослав Селаковић Фаља, легендарни председник општине, за кога се везује привредни, културни, спортски и сваки други препород варошице у седмој деценији прошлог века, постхумно му је додељена Повеља почасног грађанина. Такође, др Милан Недељковић, професор Медицинског факултета у Београду, интервентни кардиохирург, председник Градске општине Врачар, почасни грађанин Уба, др Мирослав Перишић, историчар, директор Архива Србије...
НАЈПОЗНАТИЈИ фудбалер пореклом Убљанин свакако је легендарни Драган Џајић. Најбољи југословенски фудбалер свих времена, трећа Звездина звезда, са којом је пет пута освајао државно првенство и четири национална купа. Црвено-бели дрес носио је рекордних 590 пута, постигао 287 голова. Дугогодишњи капитен југословенске репрезентације, за коју је наступио 85 пута. У низу признања је и Плакета почасног грађанина Уба, а градски стадион носи његово име.
Фудбалски асови Убљани су и Душан Савић, првотимац Црвене звезде, у 410 мечева постигао 266 голова, био трећи стрелац у историји клуба, у црвено-белом дресу освојио две шампионске титуле, једном национални куп. Једна трибина убског стадиона "Драган Џајић" носи име Душана Савића. Радосав Петровић, некадашњи је играч Партизана и фудбалски репрезентативац Србије, убски парк носи његово име. Урош Матић играо је седам утакмица за репрезентацију, учествовао је на Европском фудбалском првенству у Украјини...
Највеће фудбалско име је стекао Немања Матић, стандардни првотимац Манчестер јунајтеда, вишеструки државни репрезентативац. Два пута српски фудбалер године, члана Идеалног тима Премијер лиге... Финансира ФК Јединство, једна улица у Убу носи његово име. Познато је и да Немања, чим дође у Уб, у сеоској продавници у родном Врелу, измири све дугове сељана.
- Имамо оног који је играо за репрезентацију света, са бројем 11, или оног са деветком на дресу, за разоружавање Арсенала, и оног из Челсија и Манчестера - каже Пулетић. - И оног који Немцима протура кроз ноге, на Светском првенству. И никог знаменитог, било да је био академик, глумац, писац, лекар, фудбалер - не заборављамо.
Препоручујемо
БИСТА ВОЉЕНОМ АЦИ: Убљани се одужили великом драмском писцу Александру Поповићу
05. 12. 2020. у 14:00
СПОРТСКИ САВЕЗ СРБИЈЕ: Прве овогодишње Сеоске игре организовао у Убу
13. 09. 2020. у 16:14
ЦРВЕНИ КРСТ СРБИЈЕ И ПОЗНАТИ ПОЗИВАЈУ ХУМАНЕ: Помозите да имамо залихе крви
05. 08. 2020. у 16:00
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)