ВИРТУЕЛНО ДРУЖЕЊЕ УЗ ШОЉИЦЕ ЗА КАФУ: Народни музеј у Пожаревцу приредио необичну изложбу под називом "Ужитак за чаробни напитак"

Душанка Новковић

27. 12. 2020. у 07:39

НАРОДНИ музеј Пожаревца приредио је виртуелну изложбу шољица за кафу под називом "Ужитак уз чаробни напитак", са експонатима из својих збирки и приватних колекција.

ВИРТУЕЛНО ДРУЖЕЊЕ УЗ ШОЉИЦЕ ЗА КАФУ: Народни музеј у Пожаревцу приредио необичну изложбу под називом Ужитак за чаробни напитак

Глинене шољице за кафу / Фото Народни музеј Пожаревац

На изложби су представљене шоље из музејске праисторијске, античке, етнолошке и примењене збирке, али и шољице и сервиси које су приватна лица уступила за потребе изложбе.

Кроз изложбене експонате и пропратне текстове, посетиоци виртуелне изложбе сазнају да су, као и остало посуђе, и шољице пратиле културне, економске и друштвене промене. Конкретно на простору наше земље, након керамичког, доласком Турака посуђе од бакра и месинга постало је незаобилазни инвентар сваке куће, све до половине 19. века, када почиње да преовладава западњачка мода.

Од друге половине 19. века, утицај Запада види се на шољама и чајнику од керамике произведеним у европским центрима за израду производа од керамике. У кућама трговаца, чиновника и интелектуалаца, керамичко посуђе увезено је највише из средње и западне Европе. У примењено-уметничкој збирци Народног музеја сачувано је посуђе за сервирање и конзумирање топлих напитака са утицајима и Истока и Запада.

Сервис за кафу са ликом гејше / Фото Народни музеј Пожаревац

На изложби се може видети и сет за кафу са мотивом гејше, направљен тридесетих година 20. века, купљен у Француској. Овакав сет био је у употреби од краја 19. века до 1950. године. Посуђе са овим мотивом назива се "посуђе са дамом у кимону". Направљено је преко 125 варијанти мотива, али на свима су представе Јапанки у кимонима јарких боја окружене природом или храмовима. Сви ови предмети ручно су сликани све до 1920. године.

Заслужни за изложбу о шољицама за кафу су Даница Ђокић, етнолог, музејски саветник, Драган Јацановић, археолог, виши кустос, Теодора Бранковић, археолог, виши кустос, Марина Радосављевић, историчар уметности, виши кустос, и Сања Стојадиновић, водич.

МЛИНОВИ

Млинови за кафу / Фото Народни музеј Пожаревац

ОСИМ шољица са тацнама, сетовима и сервисима, на изложби се могу видети и стари метални млинови за кафу, неизоставно кухињско помагало у сваком домаћинству, све до почетка продаје млевене кафе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину