ЖИВОТ ПОСВЕЋЕН ИДЕАЛИМА: Олга Јовичић Рита, краљевачка хероина у Другом светском рату, била је прва жена политички комесар
ОКТОБАР има посебно значење за Краљевчане. Седмог дана у овом месецу обележава се Краљевдан, а потом 14. октобра и Дан сећања на неколико хиљада невиних родољуба које су Немци 1941. стрељали у знак одмазде. То је уједно и прилика да се присете оних који су у Другом светском рату дали живот за слободу своје отаџбине. Међу њима је било и припадница нежнијег пола, које су, свака на свој начин, дале огроман допринос борби и коначном ослобођењу од фашистичких окупатора, заслуживши тако оправдани статус хероина града на Ибру.
Најпознатија међу њима свакако је народни херој Олга Јовичић Рита (1920-1942), прва жена политички комесар у Народно - ослободилачкој војсци Југославије. Рођена је у Ужичкој Пожеги, али се њена породица убрзо преселила у Краљево, где је Олга завршила основну школу и гимназију. Као краљевачка гимназијалка постала је члан локалне организације СКОЈ. На студије у Београд отишла је 1939. и на Технолошком факултету брзо избија у прве редове напредних студената, а у Комунистичку партију Југославије примљена је већ 1940. године.
- Након окупације у априлу 1941. Олга се враћа у Краљево. Окупаторска полиција ухапсила ју је у јуну исте године после напада Немачке на Совјетски Савез. После два месеца мучења у затвору, који се налазио где је данас Виши суд у Краљеву, ослободили су је њени саборци и другови у спектакуларној акцији. Тада је ступила у Краљевачки партизански одред "Јовo Курсула", где је и добила партизанско име Рита по истоименој комесарки из књиге Николаја Островског "Како се калио челик". При формирању Прве пролетерске бригаде, у Рудом, 21. децембра 1941. године, на захтев бораца Краљевачког одреда, именована је за политичког комесара Прве чете Четвртог краљевачког батаљона - прича Војкан Трифуновић, историчар из Краљева.
ПАТРИОТИЗАМ студенткиње Олге Јовичић преточио се у - херојство. Девојка са непуних двадесет година, напушта безбрижност студентског живота, и уместо да полаже испите и проводи време на студентским журкама прикључује се борби против окупатора који је напао њену отаџбину, успут бива хапшена и мучена, али успева да побегне из казамата, постаје водећа личност револуционарне групе без обзира на њену младост и неискуство, заједно са својим саборцима учествује у многим биткама, да би на крају, нажалост, скончала живот у једној од акција њеног батаљона.
Олга је храбро учествовала у акцијама свог батаљона, издржала је напоре Игманског марша, борбе на Јахорини, Другу и Трећу непријатељску офанзиву, поход на Босанску Крајину и покрет ка сливу Неретве, оправдавши поверење које су јој указали саборци избором за комесара чете.
- Када је непријатељ опколио партизанске јединице на Романији, у зиму 1942. године, Прва чета Четвртог краљевачког батаљона добила је задатак да затвори правац према Рогатици. Командир чете и борци једва су наговорили Олгу да остане у амбуланти јер је имала високу температуру. Иако видно болесна, она је, међутим, побегла из амбуланте и после неколико километара пешачења сустигла своју чету. Није хтела да изостане са важног и одговорног задатка. Заједно се са саборцима пробијала кроз снежне наносе на Романији и према Јахорини, учествујући у свим борбама - додаје Трифуновић.
НЕКОЛИКО месеци касније, 13. јула 1942. године, у време борби за Прозор, када се враћала на положај своје чете, на њу је, из неутврђеног правца, испаљен митраљески рафал. Тешко рањена пребачена је у оближње село Дуге где је убрзо подлегла ранама. У том селу је најпре и сахрањена, да би по завршетку рата њени посмртни остаци били пребачени у породичну гробницу у Краљеву. Од 1977. почива у Алеји носилаца Партизанске споменице на старом краљевачком гробљу.
- Интересантно је да је Олга пре него што ће трагично настрадати, у својој 22. години, смењена са места политичког комесара - наглашава Трифуновић. - Упркос својој храбрости и посвећености идеалима, у мемоарима Павла Јакшића може се приметити да није била баш свима омиљена. Наводно су јој поједини другови и другарице замерали што доста пажње посвећује свом изгледу, као и на, наводној, љубавној вези са једним саборцем.
Указом Народне скупштине Федеративне Народне Републике Југославије, 20. децембра 1951. године Олга Јовичић Рита проглашена је за народног хероја. Чувајући њено херојство од заборава, једна од најважнијих и најпрометнијих саобраћајница у центру Краљева данас носи Олгино име, као и овдашња Предшколска установа "Олга Јовичић Рита" испред које се, у градском парку, налази и њена биста.
Мало или много, просудиће неке наредне генерације.
ТРАГИЧНЕ СУДБИНЕ
ОСИМ о Олги Јовичић Рити, Краљевчани су на изложби у неформалном центру АКЦ "Херој Маричић" могли да сазнају више и о другим својим некадашњим суграђанкама које су оставиле траг у Другом светском рату, попут Данице Коке Јаснић, др Милеве Карајовић, Ирине Шкуренко, Наталије Солдатовић...
- Даница Кока Јаснић је дошла у Краљево као професорка гимназије и била је члан КПЈ. Заједно са Олгом се прикључила партизанима као болничарка. Након октобарских борби, приликом повлачења убили су је четници у оближој Каони - каже Војкан Трифуновић.
- Према немачким подацима, међу стрељанима октобра 1941. године у Краљеву било је 19 жена. Једна од њих је др Милева Карајовић, позната лекарка и хуманитарка. Када је почело стрељање захтевала је да разговара са поручником Алфонсом Мациeовичем, командантом места, протестујући због кршења међународних прописа у рату. Одговор немачког команданта био је зверски - извадио је револвер и пуцао јој у главу.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)