ГОДИШЊИЦА ЧУВЕНЕ БИТКЕ НА МАЧКОВОМ КАМЕНУ: Отаџбина и слобода се не добијају на златном тањиру (ФОТО/ВИДЕО)
УПРАВО се навршило 106 година од чувене Битке на Мачковом камену, између Љубовије, Крупња и реке Дрине, где се потоцима лила крв српских јунака и аустрогуарских бојовника.
Ове године, сећање на српске јунаке, који су бранили отаџбину на овом делу, од до зуба наоружаног и многобројног непријатеља, који је надирао са Дрине, заједнички су организовали држава, општине Љубовија и Крупањ, Српска православна црква и удружења потомака ратника из Великог рата као и друга која негују традицију и тековине ослободилачких ратова.
Уз парастос, који су служили, код Спомен костурнице палим јунацима, приређен је богат уметнички програм, уз интонирање државне химне „Боже правде“ и историјски час, који је приредио професор Сретен Цветојевић, угледни историчар и поштовалац дивова са Мачковог камена, Дрине, па све до Кајмачалана и Солуна.
Српски народ је у част бранилаца оних који су страдали у бици на Мачковом камену и Дрини, између два рата, подигао Спомен костурницу на месту битке, цркву у центру Крупња и Спомен цркву, пре две године, недало од попришта битке, која, уз благослов владике Лаврентија, а под „диригентском палицом“ проте Стојадина Павловића, директора Патријашијске управне канцеларије, урађена, пре две године, за мање од годину дана.
Говорећи о борбама на Мачковом камену средином септембра 1914. године беседник Цветојевић је нагласио да су оне биле „кључ битке“, па није ни чудо што су се, скоро из сата у сат, мењали у њеном освајању српски и аустроугарски војници. Била је то, у истинском смислу, поручио је Цветојевић, „кланица где се борило прса у прса, ножем на бајонет и обрнуто, а страдало је, за 24 часа, 2000 војника, 1200 аустроугарских и 800 наших, по четворо војника на квадратном метру“!
- Због тога, овде није место да се окрећу прасићи и јагњићи, јер је реч о земљи крвљу наквашеној и костима поплочаној, већ оно на ком, из највећег пијетета, како и чинимо, одајемо почаст онима који су наш род и отаџбину задужили за сва времена – каже Цветојевић.
- Овде је показано једно дивовско херојство у сваком погледу. Наши преци су знали зашто се боре. Борили су се за крст часни и слободу златну. И данас, у нашим венама, Богу хвала, тече крв тих јунака. Отаџбина и слобода не добија се на златном тањиру, знали су добро наши славни преци, а знамо и ми.
Препоручујемо
У ВРШЦУ ПО УГЛЕДУ НА СВЕТСКЕ МЕТРОПОЛЕ: Мапирали споменике знаменитих грађана
23. 09. 2020. у 07:26
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)