ЗАШТИТА ЗАВОЈСКОГ ЈЕЗЕРА: Први пут од настанка пре више од три деценије, стиже план

В. ЋИРИЋ

06. 08. 2020. у 07:21

ПРВИ пут од настанка, пре нешто више од 30 година, Завојско језеро добија плански документ који ће, у сарадњи са републичким властима, одредити даљу судбину овог старопланинског бисера и атрактивног излетишта не само за Пироћанце, већ и за намернике из читаве Србије.

ЗАШТИТА ЗАВОЈСКОГ ЈЕЗЕРА: Први пут од настанка пре више од три деценије, стиже план

Фото В. Ћирић

Стручњаци пиротског Јавног предузећа за изградњу су већ израдили предлог Плана генералне регулације, али је он у фази такозваног јавног увида, па треба сачекати да пристигну евентуални приговори и предлози заитересованих грађана, односно правних лица, организација...

Иначе, поменутим Планом је обухваћена зона заштите на 500 метара од обала акумулације дугачке чак 18 километара, крај које су минулих деценија "никле" многе викендице и куће. У сталном ишчекивању планских докумената, људи су градили како су знали и умели - махом на властитим парцелама, које су им остале од предака, или су их куповали од наследника.
Уз констатацију да су Планом обухваћене катастарске општине Завој, Покревеник, Мала и Велика Лукања, Паклештица, Бела, Гостуша и Копривштица, односно читав предео звани Средњи висок, главни планер Славиша Тошић додаје да ће поменути документ омогућити стварање просторних услова за одрживи развој. Заасниваће се, каже, на заштити, очувању и унапређењу природних вредносту у развоју туризма, спорта и рекреације, те интеграцији овог дела "Старе лепотице" у шире окружење Парка природе.

Славиша Тошић, Фото В. Ћирић

Предвиђено је, тако, постојање викенд-насеља - тамо где се и сада налазе - али и три локације за кампере, испод постојећег пута. Једна од њих се зове "Буљарице", друга је крај Белског моста, а трећа код села Паклештица, на терену званом Падиње. У насељима попут Скривене, где има стотинак објеката који су подигнути изнад пута, планери су предвидели изградњу канализације, а у осталим случајевима, где то једноставно није могуће, власници ће морати да саграде водонепропусне септичке јаме, из којих фекалије неће завршавати у земљи.

- Предлогом Плана су одређене и локације на којима неће бити дозвољена било каква градња, јер се заштита подиже на највиши могући ниво - открива Тошић и додаје да ће на местима која су, ипак, предвиђена за градњу бити дефинисани строги услови.
Многобројни власници кућа и викендица, којих је у приобаљу Завојског језера више од 200, у овој фази подржавају предлоге планера који су, очигледно, ваљано сагледали реални живот и објективне околности. Приговори из појединих сеоских месних заједница се углавном односе на разграничење атара...

КЛИЗИШТЕ, ПА БРАНА И АКУМУЛАЦИЈА

ИЗ акумулације Завојског језера се - у десетак километара удаљеном селу Бериловац, где је изграђана машинска хала са два агрегата од по 40 мегавата, а вода се доводи кроз тунел - производи и струја. Акумулација је пре тридесетак година подигнута на месту где се, док 1963. није прорадило велико клизиште, налазило село Завој.
Управо та трагедија је неимарима дала идеју да средином осамдесетих година прошлог века на реци Височици подигну брану и направе једну од највећих акумулација у Србији. Ради се о објекту чија висина премашује 90 метара, а једна од главних функција јој је да заустави водопоплавне таласе бујичних вода с јесени и с пролећа.

Сходно утврђеној динамици, увид у план ће бити завршен до краја године, а затим ће бити прослеђен републичким органима који би требало да дају сагласност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)