ДА ЛАКШЕ КОМУНИЦИРАМО: Награђен изум ужичких гимназијалаца - Програм "Дикод" преводи знаковни и говорни језик

Никола Јанковић
Никола Јанковић

10. 01. 2025. у 06:30

Ученици Ужичке гимназије осмислили су програм за превођење из знаковног језика глувонемих у говорни и обрнуто, а њихово достигнуће донело им је победу на 20. Такмичењу за најбољу иновацију Србије у категорији средњих школа. Очекује их ускоро међународна сцена, већ у мају представиће се на такмичењу у Грчкој.

ДА ЛАКШЕ КОМУНИЦИРАМО: Награђен изум ужичких гимназијалаца - Програм Дикод преводи знаковни и говорни језик

Ужичка гимназија/архива

На развоју „дикод“ уређаја  радио је тим ученика другог разреда гиманзије назван „Чујемо вас“,  то су: Андрија Јанковић, Јагош Ђурковић, Вељко Маринковић, Лука Максимовић и Богдан Кузмић, под менторством професора Бранкице Скорковић. Ови гимназијалци су рад започели још у првом разреду,  трагајући за потребама глувонемих особа из свог окружења, у граду на Ђетињи.

- На почетку, схватили смо да је технологија најбољи, можда и једини одговор на социјалне и бирократске проблеме наших суграђана у свакосневном животу. Током десет месеци, свакодневно смо стицали нова знања и укључивали их у пројекат   -  рекли су гимназијалци након добијања престижног признања.

Њихов рад се од досадашњих пројеката, развијаних углавном на престижним универзитетима, разликује јер је практичнији за употребу и неселективан је:  није ограничен за асистенцију глувонемима у одређеном окружењу као досадашњи, подразумева обострано превођење… Примена је могућа у свим јавним установама и просторима у реалном времену, било где у свету…

План ових гимназијалаца је да своје достигнуће, после успеха у Србији, представе на међународним такмичењима иноватора. Још више, њихова је жеља да направе посебан уређај за „Дикод“: овакав портабл уређај би свака особа са проблемом у говору или слуху носила са собом.

Пред њима је зато нови изазов. За производњу прототипа потребан је буџет од 8.000 евра, а за комплетну израду уређаја који би се могао наћи у широкој употреби, неопходно је улагање од око 18.000 евра, јер је потребно ангажовати и софтверске инжењере, преводиоца знаковног језика, прибавити неопходне компоненте... Укратко, постоји нада да ће Ере иноватори имати подршку за оснивање „стартап“ компаније.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви