„УШЕТАЛИ“ СЕ ВУК, ШАКАЛ, ЛИСИЦА И ДВЕ ЛАСИЦЕ: Једна од најстаријих Природњачких збирки у Србији богатија за пет експоната

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

04. 12. 2024. у 06:15

ГРАДСКИ музеј Вршац је после више деценија обогатио своју Природњачку збирку, која спада у најстарије, најбогатије и најлепше у Србији.

„УШЕТАЛИ“ СЕ ВУК, ШАКАЛ, ЛИСИЦА И ДВЕ ЛАСИЦЕ: Једна од најстаријих Природњачких збирки у Србији богатија за пет експоната

Фото: Ј.Ј.Баљак

Средствима, која су уз подршку Природњачког музеја из Београда добили на конкурсу Министарства просвете, купили су препарираног вука, шакала, лисицу и две ласице, чиме су преко сто година стару збирку сисара комплетирали недостајућим експонатима.

Нове животиње већ су изложене у музејском депандансу „Апотека на степеницама“, где се налази стална природњачка поставка.

Фото: Ј.Ј.Баљак

 

-Животиње је препарирала Валентина Немет Владушић из Бачке Тополе, једна од ретких која се у нашој земљи бави тим старим занатом. Кроз процес таксидермије, који подразумева пажљиво одвајање коже од меса, њено сушење, па пуњење ватом, поставила их је у карактеристичне позе, које на аутентичан начин приказују њихово понашање у природном окружењу – каже кустос Стефан Мавровић.

Стална поставка у „Апотеци на степеницама“ би у наредном периоду требало да буде проширена излагањем и других експоната из богатог музејског депоа, као и формирањем кабинета са личним стварима Феликса Милекера – оснивача вршачког музеја и природњачке збирке, која, захваљујући њему, баштини минерале, фосиле, мамутове кости, хербаријуме, препариране животиње и птичја јаја.

-Наша Природњачка збирка је настала између 1906. до 1916. и броји више стотина експоната, али је само трећина изложена. Највише је птица, од којих многе врсте више не обитавају на простору Вршачких планина и Делиблатске пешчаре. Међу њима се као нејрепрезентативнији издваја белоглави суп, који преко сто година није виђен на овим просторима. Њега је пред Први светски рат Милекер добио као лични поклон од једног мађарског барона – додаје Мавровић.

Он сматра да су завичајне природњачке збирке изузетно важне да би деца, која су њихови најчешћи посетиоци, стекла увид у то које дивље животиње постоје у њиховом окружењу, а којих ту више нема.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ БРИТАНСКОГ МИНИСТРА: У случају великог рата наша војска била би уништена за највише годину дана

ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ БРИТАНСКОГ МИНИСТРА: У случају великог рата наша војска била би уништена за највише годину дана

БРИТАНСКА војска би у случају избијања великог рата била уништена у року од „шест месеци до годину дана“, што истиче важност обнове резервних снага у Великој Британији, упозорио је министар одбране за ветеране Алистер Карнс, преноси Скај њуз.

04. 12. 2024. у 17:10

ПУТИНОВА РОЂАКА СЛУЧАЈНО ОТКРИЛА ТАЈНЕ ПОДАТКЕ: Уклоните то из званичних докумената (ВИДЕО)

ПУТИНОВА РОЂАКА СЛУЧАЈНО ОТКРИЛА ТАЈНЕ ПОДАТКЕ: "Уклоните то из званичних докумената" (ВИДЕО)

АНА Цивилева, рођака руског председника Владимира Путина и заменица министра одбране у Државној думи, случајно је открила приближан број несталих руских војника у рату с Украјином.

04. 12. 2024. у 16:32

КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција

КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција

ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.

02. 12. 2024. у 13:23

Коментари (0)

ОДРЖИВИ ТРАНСПОРТ: Трансформација саобраћаја и иницијативе за будућност