СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ПОВРАТАК СТОКЕ НА ГОЛО БРДО: Искрчени пашњак на Вршачким планинама може да сачува само пашарење
НЕКАДАШЊИ пашњак на Голом брду, на Вршачким планинама, који је током деценија зарастао у коров и шибље, поново је претворен у пространу ливаду, која би требало да успостави изгубљену равнотежу у тамошњем еко-систему.
Надлежни сада траже начин како да ту раскрчену површину од 10 хектара изнад села Мало Средиште задрже у том стању, како га инванзивне биљке не би поново затвориле.
Најбоље решење било би да се ту доводи стока на испашу, али великих стада оваца, крава и коза у том крају одавно нема, што је и довело до закоровљавања пашњака. Ипак, ЈКП „Други октобар“, који је уз финансијску подршку Програма за развој Уједињених нација (УНДП) и Владе Швајцарске посекао све шибље са те површине, нуди могућност суграђанима да се поново окрену сточарству.
-Уколико не будемо сваког пролећа крчили пашњак, растиње ће га поново затворити, што ће угрозити биодивертизет. Зато је УНДП вољан да са 50 посто субвенционише куповину стада или подизање пастирице, како би се стока поново вратила на Голо брдо и на природан начин одржавала пашњак – каже Бранислав Вила из „Другог октобра“, уз напомену да ће то предузеће помоћи потенцијалним сточарима да добију све неопходне дозволе за пашарење, с обзиром на то да се ради о заштићеном подручју Вршачких планина.
Важност овог пројекта је огромна, јер су се крчењем ливаде створили услови да ту поново расту ретке врсте биљака, којима прети изумирање, попут пругастог шафрана, спиралне орхидеје и строго заштићене планинске сасе. Такође, већ је регистрован и повратак дивљачи и ситних животиња, којима се хране птице грабљивице.
-То је ланац исхране, који морамо да сачувамо, како би бројне ретке и заштићене биљне и животињске врсте опстале на нашој планини – указује Велизар Вемић, руководилац пројекта „Ревитализација ливадских и степских станишта на Вршачким планинама“, констатујући да ће то што су они урадили претходних месеци послужити као пример добре праксе другим управљачима заштићених подручја у Србији.
У оквиру пројекта су, на истој локацији, направљене и две акумулације, које ће задржавати воду током најтоплијих летњих месеци. То је значајно за репродукцију водоземаца и гмизаваца, а представљаће и појилиште за дивљач.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (0)