МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ: Република Србија представила је у Паризу у оквиру "Села Франкофоније" елементе културног наслеђа наше земље

Novosti online

02. 10. 2024. у 20:53

РЕПУБЛИКА Србија представила је у Паризу у оквиру "Села Франкофоније" елементе културног наслеђа наше земље, међу којима и елемент „пиротски ћилим“, за који ће у наредном циклусу бити израђена номинација за упис на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства

МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ: Република Србија представила је у Паризу у оквиру Села Франкофоније елементе културног наслеђа наше земље

Foto: Ministarstvo

Манифестација „Село Франкофоније“, отворена је данас, уочи 19. Самита Франкофоније, који се одржава од 2-5. октобра у Паризу, у присуству генралне секртарке организације Луиз Мушикивабо и министра културе Никола Селаковић.

Министар Селаковић је током обиласка српског штанда рекао да је Србија на 19. Самиту присутна још увек као придружена чланица ове међународне организације, као и да је у Франкофонском селу представила  наше културно наслеђе, нашу традицију, управо оличену у пиротском ћилиму који привлачи посетиоце ове манифестације због своје јединствености и уједно због своје универзалности.

"Пиротски ћилим јесте онај наш српски симбол, али не љубоморно чуван, наш и неразумљив за све друге, него управо наш и свачији, јер готово да не постоји неко ко се није нашао на нашем штанду, а ко на магичним симболима пиротског ћилима не препознаје неке симболе својствене својој култури. Зато сам поносан да смо овде представљени на најбољи могући начин, као и да ћемо бити тако представљени и на министарској конференцији, али и на Самиту Франкофоније", истакао је Селаковић.

Министар је рекао да је представљање пиротског ћилима уједно најава будуће номинације нашег пиротског ћилима, начина његовог ткања и настанка за упис на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства.

Селаковић је овом приликом подсетио да је Србија до сада уписала крсну славу, коло, певање уз гусле, начин припреме шљивовице, злакуску грнчарију, те да ради на упису наивног сликарства из Ковачице, што је први пут у Европи да неко штити нематеријално културно наслеђе своје националне мањине.

- Уверени смо да ће пиротски ћилим бити наше наредно уписано културно нематеријално благо у регистру светске баштине - истакао је министар културе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

НИЈЕ ПРОБЛЕМ КАД МЛАДИ ИГРАЧИ ПОГРЕШЕ, ПРОБЛЕМ ЈЕ КАД ТО УРАДЕ ИСКУСНИ! Владан Милојевић након пораза Звезде од Интера у Лиги шампиона