ДА ТВРЂАВА ОПЕТ БУДЕ ДОСТУПНА: Краљевчани коначно добили „зелено светло“ за изградњу комплекса подно Маглича
После пуних годину дана и бројних састанака, преговора и договора, краљевачка локална самоуправа коначно је добила одговарајуће услове Републичког завода за заштиту споменика културе за изградњу комплекса подно средњовековне тврђаве Маглич у Ибарској клисури.
То практично значи да ће четири године откако је набујали Ибар потпуно срушио једини и увелико дотрајали мост који води ка Магличу, започети бар израда пројекта како би ова тврђава у догледно време постала поново доступна и приступачна посетиоцима.
- Наш циљ није да Маглич гледамо издалека, само када пролазимо Ибарском магистралом, већ да несметано можемо да одемо до тврђаве и упознамо српску историју. А, да бисмо то урадили, морамо да направимо и пасарелу преко магистрале, и мост преко Ибра, паркинг и плато. Није било лако изборити се са условима Завода за заштиту споменика културе, мораћемо мало да редукујемо првобитну идеју, али је најважније да коначно започне реализација – каже др Предраг Терзић, градоначелник Краљева.
Овај капитални пројекат од национачног значаја процењен је на укупно 475 милиона динара, од којих ће држава издвојити 451, а краљевачка локална самоуправа додатних 24 милиона динара. Осим поменуте прве фазе, за касније је планирана и изградња додатних туристичких садржаја у подножју тврђаве - од реплике средњовековног села, преко сувернирнице, до инфо-центра.
- Замисао је да у оквиру компекса Маглича посетиоци могу да уживају и у предивном погледу са импозантне тврђаве, али и да виде како се живело у Србији у средњем веку – додаје др Терзић.
Иако је увек био атрактиван туристима као културно-историјски споменик, током минуле четири године због непостојања моста број посетилаца Маглича се драстично смањио. До тврђаве тако данас стижу само они најупорнији и најодважнији које овдашњи ентузијасти скелом пребацују са обале на обалу.
ВАЖНО УТВРЂЕЊЕ
СРЕДЊОВЕКОВНИ Маглич, на окуци Ибра и надморској висини од 150 метара, саграђен је средином 13. века. Изградњу је започео краљ Урош Први Немањић како би од пљачкашких најезди заштитио оближњу Жичу, Студеницу и Сопоћане, а доградио га је и обновио архиепископ Данило Други, десна рука краља Милутина, у 14. веку. До Косовске битке био је насељен српском војском, а потом се у тврђаву смешта турска посада. Неприступачан због високих литица и никада војно освојен, све до Другог српског устанка Маглич је био важно утврђење, али је убрзо изгубио свој стратешки значај.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)