НОВИ ЖИВОТ ДОМА ДЕСЕТ ГЕНЕРАЦИЈА: Јагодински пензионер Радосав Јанковић из Јагодине реновирао породичну кућу код Ћуприје (ФОТО)

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

08. 09. 2024. у 22:22

ПОШТО нико није хтео да се прихвати наследства, Радосав Јанковић, пензионер из Јагодине, преузео је породичну кућу стару два века и латио се реновирања.

НОВИ ЖИВОТ ДОМА ДЕСЕТ ГЕНЕРАЦИЈА: Јагодински пензионер Радосав Јанковић из Јагодине реновирао породичну кућу код Ћуприје (ФОТО)

Фото:З.Глигоријевић

Реч је о чатмари од 60 квадрата, у Дворици ју је саградио Јанко Милосављевић, који се 1830. године доселио у ово ћупријско село. Као што су у то време градили имућни домаћини, и он је направио кућу у моравском стилу са доксатом и орнаментима око врата и прозора од тесане грађе, док је подрум од камена. Јанковић је већи део куће репарирао да би изгледала као некада, а једино је уместо ћеремиде ставио савременији цреп, урадио нов димњак, јер је некадашњи био потпуно руиниран, поставио олуке и спровео инсталацију у кући.

- Могао сам да купим апартман у Гркој или стан у Београду, али нисам желео. У овој кући рођено је десет генерација, али сам ја први који ју је обновио. Верујем да ко год је запустио дедовину, унуци и праунуци су му неуспешни. Када сам ја обновио "корене", као да је духовна енергија предака помогла да у мојој породици крене напредак. Кћерке Александра и Милена, које су биле у иностранству, вратиле су се у Србију и обе су успешне предузетнице - каже Јанковић.

Војнички сандук

ОД ствари које су остале од предака, Јанковић највише воли војнички сандук, који се преносио с генерације на генерацију. Последњи га је, када је пошао у Други светски рат, носио његов отац Драгутин, а пре њега деда Војислав.- У њему су носили храну и преобуку, служио им је као сто и као заклон. Само би подмазали шарке и префарбали га и кренули у рат. Сандук је много стар, јер има неколико слојева боја - вели Јанковић

Није он случајно решио да реновира кућу својих предака. Док је дневну собу обасјавала чкиљава светлост лампе, популарно назване чучавац, уз огњиште би се окупила цела породица. Старији би причали, а деца би упијала сваку њихову реч.

Иако је било време кризе, немаштине и глади, били су срећни. Да новац не чини срећу Јанковић преноси и на своје петоро унучади са којима сада он и остали рођаци седе крај огњишта, уче их да косе и цепају дрва да би стекли радне навике.

- Чуо сам разне поучне приче. У сећању ми је највише остала ујакова мисао да Србину не треба ничија помоћ. Потребно је само да га нико не дира 20 година. Нажалост, за то време Србин толико ојача, да се увек неко дође да га "кљуца" и да му не да да напредује", причао је ујак. И тако је вазда било. Ево, 25 година од бомбардовања, у Србији никада није било боље. Последњих десетак година има посла за свакога и ко год хоће, може нешто да направи - оцењује Јанковић.

Локалне легенде

ЈАНКОВИЋЕВА рођака, наставница српског језика Јелена Јанковић, каже да се верује да је Дворица, која данас има 170 становника, названа по дворовима из средњег века, а постоји и легенда да је добила име по жени која је морала да двори своје укућане.

- Како су мушкарци били у рату, у село се доселио неки Коста који је имао пуно синова. Засадио је дуван и све мештанке су радиле на његовом пољу. Девојке су се удавале за његове синове. Само једног ниједна није хтела, јер је био преке нарави. Најлепшу девојку на силу су удали за њега. Сви укућани су је малтретирали, а морала је и да их двори. Према легенди, њеног супруга су растргли медведи, па се тај део села зове Медведиште, а место с ког су се њене јетрве бациле с литице како би се спасиле болести која је харала селом, Деверосиловица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности