“КАЗАН КУЛТ” У КЛАДОВУ: Деценија посвећена очувању нематеријалног наслеђа (ФОТО)

MEЂУНАРОДНА конференција “Казан Култ” у Кладову ове године била је посвећена значају међуинституционалне и међусекторске сарадње у очувању и презентацији нематеријалног културног наслеђа, окупивши стручњаке из Румуније, Бугарске и Србије.

“КАЗАН КУЛТ” У КЛАДОВУ: Деценија посвећена очувању нематеријалног наслеђа (ФОТО)

Фото: С.М.Јовановић

Током десет едиција, “Казан Култ” је отварао важне теме из области нематеријалне баштине, истичући значај дунавских тврђава као места сусрета историје и савремености, уметности и наслеђа.

-Идеја је кренула од Дунава, од ове моћне реке која нас повезује и инспирише. Повезује центар и периферију, Београд и Кладово - каже редитељ Небојша Брадић, председник “ДунавФеста”, који је, заједно са Библиотеком „Центар за културу“ у Кладову и Центром за нематеријално културно наслеђе Србије, оснивач “Казан култа”.

Деценијско окупљање стручњака из области културе у Кладову резултирало је институционалним повезивањем капацитета културних установа на свим нивоима, што је и циљ ове конференције – умрежавање институција културе и рад на очувању нематеријалног културног наслеђа.

-Када се окупимо сви заједно на истом задатку, то је бенефит, резултат. Граница у заједничким акцијама, идејама и стваралаштву не постоји - каже Жаклина Николић, директор Библиотеке “Центар за културу” у Кладову.

Овогодишњи “Казан Култ” одржан је у реконструисаном Фетисламу, тврђави коју је 1524. године саградио Бали-бег по налогу Сулејмана Величанственог.

-Међусекторска сарадња на очувању културног наслеђа много значи. У библиотечкој делатности, од 1960. године законом је уређен начин функционисања који повезује Народну библиотеку Србије са мрежом библиотека. То је сарадња која обухвата стручну помоћ и професионално пријатељски однос између институција -  каже др Драгана Милуновић, заменица управника Народне библиотеке Србије.

“Казан Култ” је ове године отворио 15 нових тема, захваљујући стручњацима из Србије, Румуније и Бугарске.

-Библиотеке не само да чувају материјално културно наслеђе него га и прикупљају, презентују, објављују кроз радове и публикације, чиме доприносе његовом очувању -  истиче Десислава Иванова, директор Регионалне библиотеке „Михалаки Георгиев“ у Видину.

У уметничком делу програма промовисана је књига Јулије Шчербињине „Време библиоскопа”, а публика је уживала у монодрами „Ненаписана писма” у извођењу Вање Милачић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи