ЗАШТИТА KРОМПИРА ОД KРОМПИРОВОГ МОЉЦА: Стручни савети за повртаре

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

21. 08. 2024. у 15:05

ВИСОКЕ температуре и дефицит падавина у протеклом периоду довели су до нарушавања банкова, пуцања земљишта, као и до убрзаног развоја кромпировог мољца и повећања његове бројности, кажу у Пољопривредно саветодавној и стручној служби у Јагодини.

ЗАШТИТА KРОМПИРА ОД KРОМПИРОВОГ МОЉЦА: Стручни савети за повртаре

ФОТО:ПССС Јагодина

КАКО су јесењи кромпири у различитим фазама жућења и одумирања, они су изузетно атрактивни за напад кромпировог мољца. У нашим агроеколошким условима има пет до седам генерација годишње.

-Kод усева где цима није још у потпуности пропала, препоручује се одржавање компактности земљишта наводњавањем, како би се спречило стварање пукотина и продор женки мољца до кртола где полажу јаја. Потребно је спровести и хемијске мере заштите неким од инсектицида уз поштовање каренце. Kод кромпира где је цима сува препоручује се склањање кртола након вађења. Изоран кромпир никако не треба остављати на парцели током ноћи, нити у двориштима, јер су на тај начин кртоле директно изложене нападу мољца – саветује дипломирани инжењер Пољопривредно саветодавне и стручне службе у Јагодини Ружица Ђукић.

ФОТО:ПССС Јагодина

Она додаје да након вађења, кромпир треба чувати у складиштима у којима је контролисана температура - испод 10 степени Целзијуса. Складишта кромпира би требало да на свим отворима буду обезбеђена густим мрежама како би се спречио улазак одраслих јединки и даљи развој мољца. Приликом уношења кртола у складиште може се применити биолошки инсектицид на бази азадирахтина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима