КУЋИЦЕ СПАСЛЕ ПЛАВУ ПТИЦУ: Популација модровране, заштићене врсте, опоравила се у Бачкој и Банату

Зоран Рајић

17. 07. 2024. у 06:45

ПТИЦА атрактивне плаве боје, која је по томе добила име модроврана, строго је заштићена врста у Србији, јер је била на рубу нестанка, али је повећала своју популацију, о чему сведоче и откривена гнезда протеклих дана у Бачкој - код Каравукова у општини Оџаци и у Банату, око Новог Бечеја.

КУЋИЦЕ СПАСЛЕ ПЛАВУ ПТИЦУ: Популација модровране, заштићене врсте, опоравила се у Бачкој и Банату

фото М. Николић

Присуство модровране на слатини код Каравукова откривено је у једној од шест кућица за гнежђење, које су локални орнитолози поставили 2022. године на бетонским стубовима у околини села и на насипу крај Дунава.

Прво је пронађена одрасла јединка која је инкубирала на јајима, а током друге контроле су откривена и четири младунчета.

Погубни пестициди и сеча дрвећа

МОДРОВРАНЕ су педесетих година прошлог века биле уобичајена врста птица у Србији, објашњава Ненад Спремо. Опстанак им је угрожен, због прекомерне употребе пестицида, нестанка традиционалних пашњака и уништавања стабала са дупљама, у којима су се гнездиле.

- Одрасла птица је већ била прстенована, а у Центру за маркирање животиња при Природњачком музеју у Београду утврдили смо да је била обележена пре две године у близини Чонопље код Сомбора. Поред металног прстена, који је већ имала, добила је и "колор прстен" ради лакшег идентификовања са веће удаљености. Оба таква прстена су добили и младунци - рекао је Ненад Спремо из Апатина, дипломирани биолог и сарадник Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, који је, као лиценцирани прстеновач, маркирао и мајку и младунце модровране код Каравукова.

Његов колега Димитрије Радишић је прстеновао 14 младунаца модровране, откривених у четири гнездеће кутије у околини Новог Бечеја.

Последњих година су, ради опоравка популације модроврана, постављене кућице за гнежђење на многим локалитетима у Бачкој и Банату, јер се показало да су станишта у тим подручјима још довољно богата храном за ову врсту птицe. У Друштву за заштиту и проучавање птица Србије истичу да се захваљујући таквим акцијама популација модроврана повећала са свега 15-20 на чак 450 гнездећих парова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом