ПЛАНИНСКИ ПУТ ЗА БУДУЋНОСТ: Завршено асфалтирање седам километара пута до власотиначке Црне Баре

Игор Митић
Игор Митић

26. 06. 2024. у 07:45

ЗАВРШЕНО је асфалтирање седам километара саобраћајнице из правца Доње и Горње Ломнице до власотиначког планинског села Црна Бара.

ПЛАНИНСКИ ПУТ ЗА БУДУЋНОСТ: Завршено асфалтирање седам километара пута до власотиначке Црне Баре

фото: ОУ Власотинце

Мештани се надају да ће ова инвестиција утицати на то да се млади људи врате животу у њему, а да ће обновљену сеоску школу поново испунити жагор деце, баш као што је то било у не тако давној прошлости.

Причу о томе каква је Црна Бара била некада и како се у давна времена живело у њој испричао је Новица Тричковић, кустос власотиначког Завичајног музеја у пензији. Он је то учинио у монографији, тек изашлој из штампе, па је ово село имало двоструки разлог за славље.

Новим путем, којим се црни тек уграђени асфалт, у Црну Бару стигли су потомци некадашњих житеља и бројни гости, а пригодним програмом, уз песму и игру, обележена је и слава села. Председник општине Власотинце Братислав Петровић, који је родом из Црне Баре, у дружењу са мештанима нагласио је да је обнова пута велики и скуп посао, али да је завршена захваљујући подршци Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

- Обновили смо и сеоску школу. Чињеница је да у њој сада нема ђака, али мислим да није требало да је оставимо да пропада и да ће нам потомци једном бити захвални - истакао је Петровић и додао да се нада да ће се у Црној Бари тек исписивати нове странице монографије која бележи важне људе и догађаје овог краја од првог помињања до данашњих дана.

Улагање 46 милиона динара

ОБНОВА пута од Доње Ломнице до Црне Баре и још два путна правца вредна је 46 милиона динара. Раније су завршени радови ка насељима Велика Крушевица, Бољаре и Црнатово. Они су део рехабилитације општинских путних праваца који се раде по налогу надлежног министарства, а изводе их "Путеви Србије".

Уредник издања Срба Такић је казао да Црна Бара треба да буде срећна што има човека какав је Новица Тричковић који је сакупљао грађу за ову књигу пуних 10 година. Она је залог поколењима да не забораве своје порекло, а њен аутор указује и на то да се тако чува историја бројних породица, али и обичаја који не би смели да се забораве.

Власотиначка Црна Бара је веома старо насеље. Саградили су га сточари који су пре тога живели и импровизованим домовима. На планинским обронцима у околини села, на 700 до 900 метара надморске висине, и данас постоје чобанске колибе које сведоче о некадашњем начину животу у овом крају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности