ИСТОРИЈА САТКАНА ЗЛАТНИМ НИТИМА: Изложба фотографија уметника филиграна Горана Ристовића Покимице у Краљеву

Горан Ћировић

06. 06. 2024. у 11:48

Отварањем изложбе фотографија „Круне векова“ познатог уметника филиграна Горана Ристовића Покимице у галерији Културног центра „Рибница“, у Краљеву је званично почео традиционални Фестивал уметности „Маглич“, једна од најзначајнијих манифестација ове врсте у региону.

ИСТОРИЈА САТКАНА ЗЛАТНИМ НИТИМА: Изложба фотографија уметника филиграна Горана Ристовића Покимице у Краљеву

Г.Шљивић

На овој изложби публика је у прилици да погледа 20 фотографија шест експоната од великог значаја за нашу историју и културно наслеђе, попут круне цара Душана и круне краља Милутина за време чије владавине је и достигнут зенит у српском средњовековном филигранству наслоњеном на традицију Византије и нове утицаје који су стизали са запада.

Г.Шљивић

 

- Изложене фотографије приказују радове који су део сталне поствке Историјског музеја Србије у склопу пројекта који је покренула директорка ове установе др Душица Бојић. У питању су средњовековне регалије немањићког и преднемањићког периода, реконструкције круна цара Душана и краља Милутина, деспота Стефана Лазаревића и деспота Ђурађа Бранковића, као и два ручна жезла цара Душана и царице Јелене – каже Горан Ристовић, један од светски најпризнатијих савремених филиграниста.

Г.Шљивић

Горан Ристовић

Према његовим речима, централни мотив изложбе свакако је и фотографија престоног крста који је, како истиче, већ добио назив „крст краља Милутина“, а налази се у манастиру Бањска.

- На тај начин повезујемо Фестивал „Маглич“ са краљем Милутином зато што је његов биограф архиепископ Данило, који је писао житије краља Милутина, управо столовао у средњовековном Магличу у Ибарској клисури код Краљева – истиче Ристовић чија се филигранска дела налазе у бројним православним храмовима широм света.

Г.Шљивић

 

У кратком предавању и водећи публику кроз изложбу, Ристовић је подсетио да је 2019. године окупљен је тим људи који раде на овом пројекту и бави се промишљањем како ће изгледати средњовековни предмети у изради и то на основу фресака по нашим манастирима.

Г.Шљивић

 

- А, наш задатак као извођача је да те дводимензионалне предмете преточимо у трећу димензију, да практично направимо употребне предмете најприближније оригиналима у времени настанка. Процес подразумева консултације са стручњацима који су задужени за средњовековну историју преднемањићког и немањићког периода, а потом се под њиховим будним надзором приступа изради – наглашава филиграниста Ристовић. - С обзиром да су израђени предмети део сталне поставке Историјског музеја Србије која није предвиђена да буде гостујућа изложба, надам се да ћемо успети да направимо договор са Народним музејом у Краљеву да бар део експоната наредне године буде презентован и краљевачкој публици.

Г.Шљивић

 

ПРОГРАМ

ФЕСТИВАЛ уметности „Маглич“ наставља се књижевним програм под називом „Пријатељи песници“ у којем учествују Живорад Недељковић и Тони Пердић, а потом следе и радионице посвећене малишанима. Завесу ће, у суботу, на централном градском тргу, спустити „Рок опера“, музички спектакл у којем уз диригента Федора Вртачника учествују мешовити хор и оркестар Опере Српског народног позоришта, Новосадски биг бенд и солисти Бојана Стаменов, Зоран Шандоров, Матиа Заната и Никола Мијић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)