ТИЋМИ УБРАО "МАЛЕНИ ЦВЕТ": Лесковчанин Стефан Митић најбољи у књижевности за децу и младе
ЛЕСКОВЧАНИН Стефан Митић Тићми добитник је награде Града Ниша за књижевност за децу и младе под називом "Малени цвет".
Фото: И. М.
Стефанов роман "Гугуто мемето" једногласном одлуком стручног жирија проглашен је најбољим у конкуренцији 53 наслова објављена током прошле године.
Тићми је више пута указао на то да је овај роман омаж његовом одрастању на југу земље, "јужњачкој језичкој густини, поднебљу и људима". Читалачкој публици се представио делом које се издваја по поетичној прози и дубоким темама којима се бави, док је жири у образложењу навео да је овим романом начинио искорак из досадашње традиције српске књижевности за децу и младе. Стефан је аутор таквог стила да је жанровски тешко одредити његове романе. Ни сам не може да каже да ли су они намењени деци или одраслима, али је чињеница да у ономе што ради подједнако могу да уживају и једни и други.
Међу 200 најбољих у свету
ПРЕТХОДНА два Стефанова дела "Ја сам Акико" и "Капут од маховине" су међу 200 најбољих књига за децу на свету. А овај први роман овенчан је и наградом "Политикиног забавника". Тићми је и прошлогодишњи добитник "Змајевог песничког штапа", а награђен је и плакетом "Дечја књига године" на Међународном фестивалу "Трг од књиге" у Херцег Новом.
- Ово је нека врста антихорора. Он у нама не буди страх него чини да нам некако буде привлачнији. Роман је препун игре, смртности и љубави. Драго ми је што је жири то препознао - рекао је Митић.
Рукопис је настајао као сценарио за филм, у режији Бранислава Стошића, али је Тићмијева визија еволуирала у, како је казао, слојевиту причу на крају смештену међу корицама књиге стварајући јединствену и снажну уметничку целину.
Препоручујемо
У ЋУПРИЈИ ПОЧЕО „РАВАНЕЛИУС“: Отворен 7. фестивал музичке изузетности
04. 07. 2026. у 18:03
ДЕЦО, ЛЕТУЈТЕ У БИБЛИОТЕЦИ: За ученике су почеле занимљиве креативне радионице
04. 07. 2026. у 17:28
ЛЕТЊЕ ШТИВО ЗА КУПАЧЕ: У Новом Саду на купалишту отворена „Библиотека на Штранду“
04. 07. 2026. у 11:13
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ГДЕ ТИ ЈЕ ЉУБАВНИЦА?!" Неочекивано питање за Марића уживо у емисији, он пребледео: "Пет година млађа"
ГОШЋА је из чиста мира поставила неочекивано питање...
04. 07. 2026. у 22:00
ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине
ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.
01. 07. 2026. у 15:45
СТРАШНО: Предозирао се унук Ере Ојданића - драма у Реснику
УНУК Ере Ојданића, Андрија Ојданић данас се предозирао наркотицима, због чега је морала да реагује хитна помоћ.
03. 07. 2026. у 18:30
Коментари (0)