ЧЕТИРИ "НЕ" СПАСАВАЈУ ЖИВОТЕ: Краљевчани, већ 14 година, редовно организују обуке о понашању током земљотреса

Горан Ћировић

22. 03. 2024. у 10:42

ЈОШ од земљотреса јачине 5,4 степена Рихтерове скале, који је 3. новембра 2010. задесио краљевачки крај, у граду на Ибру редовно се - у оквиру мера смањења ризика од катастрофа - организују едукације о понашању током померања тла, као и вежбе евакуације које су, понајвише, намењене основцима и средњошколцима.

ЧЕТИРИ НЕ СПАСАВАЈУ ЖИВОТЕ: Краљевчани, већ 14 година, редовно организују обуке о понашању током земљотреса

Г.Шљивић (архива)

И, Одељење за послове цивилне заштите краљевачке Градске управе - уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, те локалне самоуправе, Црвеног крста, Одељења за ванредне ситуације, Канцеларије за јавна улагања и фондације СПЦ "Човекољубље" - управо је окончало заједничке припремне вежбе по овдашњим осмолеткама.

- Циљ је и провера система везе, па узбуњивања и процедура, уз едукацију из личне и узајамне заштите, те упознавање са путевима евакуације и местима окупљања - објашњава Здравко Максимовић, руководилац Одељења за послове цивилне заштите ГУ у Краљеву, најављујући да ће у ове програме, од ове године, бити укључени и средњошколци.

Тако је, за 29. март, заказана вежба евакуације у случају земљотреса, а једновремено ће учествовати око 2.000 ученика Гимназије, Економске, Медицинске и Електро-саобраћајне техничке школе.

- Земљотрес не можемо спречити, нити предвидети, али се можемо спремити за квалитетан одговор када се он догоди. Зато и инсистирамо да овдашњи основци и средњошколци познају и примењују четири НЕ у евентуалној евакуацији: "Не гурај", "Не трчи", "Не говори" и "Не враћај се" - додаје Максимовић и подсећа да су, од 2010, све краљевачке школе додатно ојачане посебним системима ДЦ90, зарад побољшања конструктивне стабилности.

Биланс

ЗА само тридесетак секунди, земљотрес је 3. новембра 2010. у Краљеву понајвише разорио Градску колонију, Сијаће Поље, Јарчујак и Грдицу, али и оближња села Сирча, Шумарице, Витановац... Под рушевинама породичне куће заувек су остали средовечни Наталија и Синиша Сташић, а теже и лакше повређено је 180 Краљевчана. Захваљујући донаторима и држави, поправљено је 13.000 кућа и саграђена су 462 нова, монтажна објекта. Конструктивно су саниране 32 стамбене зграде, а новчано је потпомогнута поправка око 8.500 оштећених станова.

Г.Шљивић (архива)

 

Г.Шљивић (архива)

Здравко Максимовић, руководилац Одељења цивилне заштите у Краљеву

Г.Шљивић (архива)

 

Г.Шљивић (архива)

Земљотрес у Краљеву 2010. године

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи