ТРИБИНА И ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА „ПОГРОМ 17 МАРТА 2004: Награђени злочин“ поводом двадесет година од Погрома на Косову и Метохији
ТЕМА мартовског погрома је исувише болна и осетљива за све СРбе а поготову за оне коју су мартовски погром брутално доживели.Поред тога ово је тема о којој се стално мора говорити.
Ово је између осталог у понедељак вече речено на трибини поводом двадесетогодишњице мартовског погрома на КОсову и Меотхији а која је одржана у Дому културе у Грачаници.На трибини под називом „Погром 17 марта 2004 –Награђени злочин“ учесници су указали на један од највећих злочина у савременој историји на овом подручју а изложба фотографија показује степен страдања Срба у том погрому марта месеца 2004 године.
- Оно што се десило 17 марта 2004 године , оно што је претходнило и што је створило једно плодно тле за тај стравичан погром у историјском смислу се може упоређивати и мерити са Вартелемејској ноћи из 1572 године или пак са далеко трагичнијој по обиму разарања и страдања Кристалној ноћи - указао је професор на Филозофском факултету приштинског универзитета са седиштем у Косовској Митровици Владан Виријевић истичући да за тај догађај српски наорд везује осећај бола и немоћи.
Да међународна заједница није успела да спречи нити је била свесна трагичних мартовских догађаја у том тренутку указао је истраживач–сарадник Института за политичке студије у Београду, историчар Стефан Радојковић.Он је подсетио да су дивљањем Албанаца били директно погођени и припандици УНМИК-а и КФОР-а и да је талас насиља спречио брзи долазак нових америчких јединица КФОР-а.
Иначе, у три дана насиља Албанаца над Србима 17. 18 и 19. марта 2004. године настрадало 10 Срба, срушено и запаљено 35 цркава и манастира, 935 српских објеката, од којих 738 српских кућа, 10 јавних објеката, школа пошта и домова здравља. Протерано 4.012 Срба из шест градова и девет села. Погром се догодио пред очима међународне војне и цивилне мисије на Косову и Метохији, Кфора и УНМИК –а када је на Косову и Метохији било 38.000 војника Кфора из 39 земаља као и 8.000 УН полицајаца из 52 земље. Ово је после јуна и јула 1999. године, био други велики прогон Срба са Косова и Метохије а поводо је био утапање албанске деце у реци Ибар код села Чабрта на Косову и Меотхији за које су албански медији оптужили Србе али се касније испоставило да су се деца током игре утопила бежећи од паса и да Срби нису имали никакве везе са њиховим страдањем.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)